OTWARTY WYKŁAD PROF. FABIANA VIRCHOWA

OTWARTY WYKŁAD PROF. FABIANA VIRCHOWA

Serdecznie zapraszamy na otwarty wykład
prof. Fabiana Virchowa
pt. The rise of a nativist mass movement in contemporary Germany
który odbędzie się 18 grudnia 2017 r.
o godz. 17.00
PaństwoMiasto, ul. Andersa 29

 

W ciągu ostatnich czterech lat obserwujemy w Niemczech rozkwit ruchu natywistycznego. Ma on co najmniej dwie odsłony: tę bardziej parlamentarną w postaci partii Alternatywa dla Niemiec (Alternative für Deutschland) i tę bardziej oddolną w postaci grup takich jak PEGIDA. Niemiecką sceną polityczną wstrząsają nowe siły, z pozycji nacjonalistycznych atakujące Unię Europejską i domagające się, by nie udzielać azylu uchodźcom. Wykład prof. Fabiana Virchowa będzie propozycją analizy tego masowego ruchu w kontekście niedawnych wyborów w Niemczech.

 

Fabian Virchow jest profesorem nauk politycznych w Hochschule Düsseldorf oraz dyrektorem Zespołu Badań nad Prawicowym Ekstremizmem i Neonazizmem (Forschungsschwerpunkt Rechtsextremismus/Neonazismus) na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Düsseldorfie.

 

Po wykładzie zapraszamy do dyskusji.
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

 

Wykład jest częścią kursu Instytutu Slawistyki PAN „Relacje między dyskursami grup dominujących i mniejszościowych w Europie środkowo-wschodniej po 1989 roku. Analiza krytyczna", realizowanego dzięki Erste Stiftung (Wiedeń).
Koordynacja: Nicole Dołowy-Rybińska, Anna Zawadzka