LOSY NIEMIECKICH POMNIKÓW KU CZCI POLEGŁYCH – WYKŁAD POPULARNONAUKOWY DR ĆWIEK-ROGALSKIEJ

 

W sobotę 21 kwietnia 2018 roku w Muzeum Okręgowym w Koszalinie odbył się wykład popularnonaukowy dr Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Niemieckie pomniki ku czci poległych w Koszalinie i okolicach".

 

Fot. Andrzej Kuczkowski (Muzeum Okręgowe Koszalin)

 

W trakcie wykładu, będącego częścią comiesięcznej akcji muzealnej „W samo południe", badaczka opowiadała o pomnikach poświęconych pamięci żołnierzy poległych i zaginionych w I wojnie światowej (niem. Kriegerdenkmäler), znajdujących się na obszarze dawnej rejencji koszalińskiej i w regionie późniejszego powojennego województwa koszalińskiego. Dr Ćwiek-Rogalska zaprezentowała krótką interpretację symboliki pomników „poniemieckich", a następnie przeszła do analizy strategii postępowania z pomnikami, które przyjmowali nowi osadnicy, przybywający w te okolice po roku 1945. Skupiła się na próbie odpowiedzi na pytania o to, jak odczytywali oni znaczenia, wpisywane w pomniki ku czci poległych, czy dążyli do burzenia tych specyficznych miejsc pamięci, czy starali się nadać im nowy charakter, kiedy miał miejsce swego rodzaju „recycling" pomnika, a kiedy go niszczono. Wspomniała również o zjawisku powojennej konkurencji w obszarze upamiętniania i specyficznej dla tego terenu pamięci o walkach o Wał Pomorski w trakcie II wojny światowej.

 

Fot. Andrzej Kuczkowski (Muzeum Okręgowe Koszalin)

 

W prezentacji omawiającej losy pomników w miejscowościach Sadkowo (pow. Białogard), Świeszyno (pow. Koszalin), Dygowo (pow. Kołobrzeg) oraz z Koszalina wykorzystano pierwsze wyniki badań pozyskane w czasie kwerendy w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Po wykładzie odbyła się ciekawa dyskusja z przybyłymi mieszkańcami Koszalina i okolic.

Projekt „Przetwarzanie miejsc pamięci. Niemieckie pomniki ku czci poległych na terenie dawnej rejencji koszalińskiej" realizowany jest dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Nauki nr 2017/01/X/HS3/01063.