W dniach 5–6 marca 2025 r. Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego gościł dr Ewę Wróblewską-Trochimiuk, która na zaproszenie instytucji przeprowadziła warsztaty oraz wzięła udział w dyskusji poświęconej studenckim protestom w Serbii, rozpoczętym po katastrofie budowalnej w Nowym Sadzie w 2024 roku.
Podczas warsztatów, w których uczestniczyli studenci i studentki serbistyki i kroatystyki oraz członkowie i członkinie Koła Naukowego Slawistów UJ, analizowano protesty studenckie w Chorwacji w 2009 roku oraz ich medialny obraz, a także – próbując przeprowadzić analogie – trwające od listopada 2024 roku protesty w Serbii. Uczestnicy badali język i wizualne aspekty studenckich aktów oporu.
Relacja ze spotkania dostępna jest tutaj.
Z kolei 6 marca w Spółdzielni Ogniwo odbyła się dyskusja „Serbia wzorowo nieposłuszna”, której punktem wyjścia była książka dr Wróblewskiej-Trochimiuk „Naszego nie damy. Spory i obrazy polityczne w Serbii i Chorwacji po roku 2000”. W rozmowie udział wzięli dr hab. Tomasz Kwoka (UJ) oraz dr Aleksandra Wojtaszek (UJ), a moderowała ją dr Dominika Kaniecka (UJ). Dyskutowano o współczesnych protestach w Serbii, sile studenckiego buntu, tradycjach protestacyjnych na Bałkanach oraz medialnym obrazie społecznego sprzeciwu.
Nagranie ze spotkania dostępne jest pod linkiem.
Wydarzenia te pokazały, że naukowa refleksja nad językiem i narracjami towarzyszącymi ruchom społecznym jest niezwykle istotna. Humanistyka, badając strategie oporu i ich reprezentacje, odgrywa kluczową rolę w rozumieniu współczesnych procesów politycznych i kulturowych. Analiza takich procesów pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy oporu i zmiany społeczne, których domagają się środowiska studenckie protestujące aktualnie w Serbii.



