Z przyjemnością informujemy, że do zespołu Instytutu Slawistyki PAN dołączyły dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska i dr Katarzyna Taczyńska.
Dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska jest antropolożką społeczna i lingwistką, adiunktą w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują antropologię migracji i diaspory, antropologię lingwistyczną i metodologię badań społecznych.

Od 2017 roku dr hab. Bielenin-Lenczowska kieruje Pracownią Antropologii Migracji przy IEiAK UW, współorganizując comiesięczne seminaria naukowe. Prowadziła etnograficzne badania terenowe w Macedonii, Włoszech i Brazylii. Jest autorką książki „Spaghetti z ajwarem. Translokalna codzienność muzułmanów w Macedonii i we Włoszech (2015) i redaktorką naukową książki „Anthropology of continuity and change. Macedonian Poreče 80 years after Józef Obrębski’s research (2015). Obecnie w druku w wydawnictwie „Słowo/ obraz–terytoria” jest jej książka „Koloniści z Rio Claro. Społeczno-językowe światy polskich osadników w południowej Brazylii”.
Dr Katarzyna Taczyńska jest literaturoznawczynią, bałkanistką, slawistką, polonistką i judaistką. Od 2022 r. pracuje jako badaczka na University College Dublin w projekcie „When nationalism fails. A comparative study of Holocaust museums in ex collaborationist countries” (Gerda Henkel Stiftung). Autorka monografii: „Dowcip trwający dwa i pół roku. Obraz Nagiej Wyspy w serbskim dyskursie literackim i historycznym końca XX i początku XXI wieku” (2016). W latach 2015-2018 realizowała projekt badawczy „Pamięć (o) przemocy. Kulturowa historia kobiet w serbskim i chorwackim dyskursie historycznym i literackim w XX wieku” (NCN Fuga, nr 2015/16/S/HS2/00092). Do jej zainteresowań badawczych należą: kultura współczesna w kontekście pamięci w Europie Wschodniej i Południowej, studia nad Holokaustem, literatura i sztuka tworzone przez Żydówki na Bałkanach.

W ramach prowadzonego w IS PAN projektu „Żydowska, bałkańska, kobieca. Literatura bałkańskich Żydówek jako doświadczenie mniejszości” (finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie OPUS) dr Taczyńska będzie analizować wielojęzyczne piśmiennictwo i literaturę (bośniacko-chorwacko-serbską, słoweńską, macedońską, ladino, hebrajską, niemiecką, węgierską, jidysz) autorstwa Sefardyjek i Aszkenazyjek i badać, jak – działając niezależnie od siebie i poza ramami instytucjonalnymi – pewne kobiety (a nie mężczyźni) inicjowały działalność literacką i odegrały kluczową rolę w podtrzymywaniu i przekazywaniu żydowskiej tradycji Bałkanów.