Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Zofia Sawaniewska-Moch, emerytowana prof. IS PAN, otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Egodokumenty Emilii Wróblewskiej z lat 1850–1886 – świadectwo życia i postaw ideowych Polki z kręgu inteligencji wileńskiej. Edycja cyfrowa 7 dzienników z opracowaniem krytycznym i e-monografia” w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module „Fundamenty”.
Projekt będzie realizowany w Instytucie Slawistyki PAN w latach 2023- 2028. Celem projektu jest przygotowanie nowoczesnej edycji cyfrowej siedmiu tomów dzienników Emilii Wróblewskiej (córki powstańca listopadowego i emigranta Bartłomieja Beniowskiego) z lat 1850–1886 i analiza jej egodokumentów (także zapisków z lektur i listów) jako świadectw ukazujących życie, postawy ideowe i system wartości (aksjosferę) polskiej rodziny z Litwy w dobie utraty niepodległości.
Warto zaznaczyć, że w jedenastym konkursie w module „Fundamenty” zgłoszono 25 wniosków, a dofinansowanie otrzymały jedynie 4 propozycje – wśród nich znalazł się projekt prof. Sawaniewskiej-Moch. Gratulujemy!
Lista wniosków zakwalifikowanych do finansowania dostępna jest online: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/znamy-laureatow-trzech-konkursow-nprh
Informacje na temat konkursu NPRH znajdują się na stronie Ministerstwa Nauki i Edukacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/narodowy-program-rozwoju-humanistyki