Zapraszamy na kolejne webinarium międzykulturowe, organizowane w ramach projektu ”ON-SCIENCE. Nauka on-line. Przeciwdziałanie wykluczeniu w międzynarodowej przestrzeni wirtualnej” realizowanego w Instytucie Slawistyki PAN w ramach grantu NAWA ”Welcome to Poland”.
Prowadzący: Dr. Juraj Marušiak, Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied (Instytut Nauk Politycznych Słowackiej Akademii Nauk, Bratysława, Republika Słowacka)
Tytuł wystąpienia: Slovenský pseudo-panslavizmus v kontexte konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou v rokoch 2014 – 2022 | Słowacki pseudo-panslawizm w kontekście konfliktu między Rosją i Ukrainą w latach 2014 – 2022
Webinarium odbędzie się 9 marca 2023 o godz. 14.30-16.00 na platformie Clickmeeting.
Webinarium obędzie się w języku słowackim, z możliwością symultanicznego tłumaczenia czata. Instrukcje są w osobnym załączniku. Osoby spoza IS PAN zainteresowane udziałem prosimy o zapisy na adres mailowy: olha.tkachenko@ispan.waw.pl
Opis
Tematem webinarium jest zjawisko panslawizmu na Słowacji po 1989 roku. Przedmiotem analizy są dwie fale nastrojów słowianofilskich, pierwsza podczas trzeciego rządu Vladimíra Mečiara (1994-1998), kolejna po wybuchu konfliktu na Ukrainie w 2014 roku. Panslawizm omawiany jest w kontekście jego przenikania się z innymi dyskursami ideologicznymi. Jego charakterystyczne cechy można określić jako antyzachodniość, iliberalizm i konserwatyzm. Jest instrumentalnie wykorzystywany jako element prorosyjskiego programu także wśród części lewicowego spektrum. Stał się identytarną i „cywilizacjonistyczną” odpowiedzią na procesy integracyjne i globalizacyjne w Europie, opartą na językowej i kulturowej bliskości narodów słowiańskich. Po 1989 roku panslawizm na Słowacji można scharakteryzować jako orientację na bliską współpracę z Federacją Rosyjską.
—–
Juraj Marušiak, PhD. (1970), politolog i historyk. Od 1996 roku pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Słowackiej Akademii Nauk. Jego badania koncentrują się na historii Słowacji w XX wieku, rozwoju politycznym Słowacji po II wojnie światowej oraz porównawczych badaniach politologicznych i stosunkach międzynarodowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Jego zainteresowania badawcze obejmują państwa Grupy Wyszehradzkiej, Rosję, Ukrainę, Białoruś, Mołdawię, oraz, w ostatnich latach także region Europy Południowo-Wschodniej. W latach 2002-2003 był stypendystą Lane’a Kirklanda na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w studiach wschodnioeuropejskich. Jest autorem monografii Slovenská literatúra a moc v druhej polovici päťdesiatych rokov [Literatura słowacka i władza w drugiej połowie lat pięćdziesiątych] (Brno 2001), (Dez)integračná sila stredoeurópskeho nacionalizmu [(Dez)integracyjna siła nacjonalizmu środkowoeuropejskiego] (Bratislava 2015, współautorstwo z Mateuszem Gniazdowskim i Ivanem Halászem) oraz Príliš skoré predjarie… Slovenskí študenti v roku 1956 [Za wczesne przedwiośnie… Studenci słowaccy w 1956 roku] (Bratislava 2020).