Z przyjemnością informujemy, że Instytut Slawistyki PAN otrzymał dofinansowanie na realizację projektu zatytułowanego „Polemiki religijne wokół Unii Brzeskiej. Podręcznik dla humanistów” w ramach grantu „Nauka dla Społeczeństwa II” przyznawanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wyróżniony projekt zakłada powstanie obiektywnego, przejrzystego podręcznika, który dotyczyć ma jednego z kluczowych okresów wspólnej historii Polaków, Białorusinów i Ukraińców.
Kierowniczką projektu będzie dr hab. Katarzyna Joanna Kotyńska – ukrainistka i literaturoznawczyni związana z IS PAN oraz Katedrą Ukrainistyki UJ, tłumaczka literatury ukraińskiej i białoruskiej.

Celem projektu jest dostarczenie polskiemu (i szerzej – polskojęzycznemu) odbiorcy wszechstronnego, obiektywnego, przejrzystego i wyczerpującego podręcznika, który dotyczyć ma jednego z kluczowych okresów wspólnej historii Polaków, Białorusinów i Ukraińców. Epoka polemik religijnych, związanych z zawartą w roku 1596 unią brzeską i powstaniem Kościoła unickiego (greckokatolickiego), ma ogromne znaczenie dla formowania się tożsamości naszych wschodnich sąsiadów – przede wszystkim Ukraińców – oraz ich myślenia o Europie Zachodniej. Również rodzima refleksja na temat miejsca Polski w dziejach narodów wschodniosłowiańskich oraz dyskusje o pokojowej z nimi koegzystencji, sporach i konfliktach, często zakorzenione są w kontrowersjach epoki I Rzeczypospolitej, nawet jeśli fakt ten pozostaje poza świadomością dyskutantów.
Grant będzie realizowany w Instytucie Slawistyki PAN w latach 2023–2026. Na projekt przeznaczono ponad 137 tysięcy złotych.