W dniach 23–26 maja 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W tym roku gościem honorowym były Włochy. Imprezie towarzyszył wielowątkowy program, a udział w niej wzięło blisko 600 wystawców i kilkuset twórców z Polski, Włoch i 12 innych krajów.
Po raz kolejny swój udział w Targach zaznaczyło wydawnictwo Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, obchodzącego w tym roku jubileusz 70-lecia. Z tej okazji w piątek 25 maja na Scenie Głównej Targów odbyła się jubileuszowa debata IS PAN o pograniczach i pograniczności z udziałem badaczek z Instytutu: prof. dr hab. Doroty Krystyny Rembiszewskiej, dr Gabrieli Augustyniak-Żmudy oraz dr Anny Zawadzkiej. Dyskusję moderowała dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN. Naukowczynie opowiedziały o swoich publikacjach, które odzwierciedlają rolę, jaką w tradycji IS PAN odgrywają badania nad pograniczami języków, kultur i narodów, a także postaw i mentalności. Na debacie gościliśmy pracowniczki i pracowników Instytutu, a także inne zainteresowane osoby.
Przez 4 dni zespół wydawnictwa IS PAN spotykał się z odwiedzającymi Targi na stoisku Świadomych Wydawców, którzy mogli zapoznać się z przygotowaną ofertą książek i kupić wybrane monografie.
W tym miejscu odbyły się także spotkania autorskie z uczestniczkami debaty, w trakcie których badaczki podpisywały swoje publikacje. W piątek dr Gabriela Augustyniak-Żmuda podpisywała „Biografie językowe przesiedleńców ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej mieszkających w regionie lubuskim” – książkę wydaną przez IS PAN wraz z Fundacją Slawistyczną, nagrodzoną 19. Lubuskim Wawrzynem Naukowym; dr Anna Zawadzka – „Więcej niż stereotyp. «Żydokomuna» jako wzór kultury polskiej”, a dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN – „Ludzie dwóch kultur. Wybrane przypadki transgresji kulturowej Polaków w Imperium Osmańskim w XVII, XVIII i XIX wieku”. Z kolei w sobotę prof. dr hab. Dorota Krystyna Rembiszewska podpisywała publikację „Gwary Mazur wschodnich w XIX wieku (na podstawie ankiet Georga Wenkera do Niemieckiego atlasu językowego)”.
Słoneczna pogoda z pewnością sprzyjała atmosferze wydarzenia, które przyciągnęło do stolicy ludzi z całej Polski, ale także ze świata, zwłaszcza z Włoch. Jacek Oryl, dyrektor Targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, która jest organizatorem wydarzenia, na konferencji podsumowującej tegoroczną edycję stwierdził, że w tym roku padł rekord frekwencyjny – wydarzenie odwiedziło blisko 120 tysięcy osób. Ogłosił także, że przyszłorocznym gościem honorowym będzie Korea Południowa. Kolejna edycja MTK odbędzie się w dniach 22–25 maja 2025 r. w Pałacu Kultury i Nauki, na nowym placu Centralnym oraz we wnętrzach powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Do zobaczenia!