Monografia Bukowina. Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe pod red. Heleny Krasowskiej, Magdaleny Pokrzyńskiej i Ewy Wróblewskiej-Trochimiuk jest pokłosiem Międzynarodowej konferencji naukowej „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” zorganizowanej w Jastrowiu w czerwcu 2019 roku. Publikacja stanowi zwieńczenie zainicjowanej przez prof. Kazimierza Feleszkę tzw. serii bukowińskiej, ukazującej się od 1992 roku. Prezentowana monografia jest poświęcona problematyce dziedzictwa, ogniskującej się wokół kultury i języka historycznej Bukowiny, ale analizy wychodzą dalece poza ten region.
Kliknij w link, żeby przejść do monografii: https://hdl.handle.net/20.500.12528/1784
Na pracę składają się teksty autorów z Mołdawii, Niemiec, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, reprezentujących rozliczne dyscypliny naukowe, o różnym doświadczeniu naukowym oraz innej perspektywie badawczej. Książka składa się z trzech części. Pierwsza obejmuje teksty poświęcone językowi rozumianemu jako dziedzictwo kulturowe. Część druga poświęcona jest pamięci dziedzictwa, zawierając artykuły pokazujące dziedzictwo „jako element systemu aksjologicznego i przedmiot procesów zachodzących w obrębie pamięci zbiorowych”. Kolejna część prezentuje dziedzictwo kulturowe Bukowiny we współczesnych działaniach społecznych i aktywności twórczej. Jak podkreślają Autorki artykułu wstępnego i jednocześnie Redaktorki tomu, monografia – nie wyczerpując problematyki ani dziedzictwa kulturowego jako takiego, ani dziedzictwa kulturowego na Bukowinie – stanowi ważny przyczynek do dalszych pogłębionych badań naukowych i dyskusji w międzynarodowym gronie.
Publikacja przygotowana w ramach zadania: „Międzynarodowa konferencja naukowa Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” – zadanie finansowane w ramach umowy 570/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.