Dn. 29 listopada 2021 roku odszedł profesor dr hab. Wiesław Boryś wybitny slawista, ceniony w kraju i za granicą etymolog. Prace profesora Borysia skupiały się na kilku obszarach. Jako absolwent filologii serbsko-chorwackiej swoje zainteresowania naukowe skierował przede wszystkim ku tym językom, ze szczególnym uwzględnieniem leksyki dialektów chorwackich: czakawskiego i kajkawskiego. Dowodem wysokiej oceny jego prac z tej dziedziny jest otrzymana przez niego w 2008 roku Nagrada INE za promicanje hrvatske kulture u svijetu [Nagroda INY za krzewienie chorwackiej kultury w świecie] corocznie przyznawana przez Hrvatski kulturni klub jednej osobie z zagranicy szczególnie zasłużonej na tym polu.
Profesor Boryś był pracownikiem Instytutu Slawistyki PAN (wcześniej Słowianoznawstwa) od 1969 roku. Przez wiele lat kierował w nim Pracownią Języka Prasłowiańskiego, doskonaląc swój warsztat etymologiczny jako współautor „Słownika prasłowiańskiego”. Ukoronowaniem jego prac etymologicznych, którym poświęcał się już od momentu finalizowania studiów slawistycznych, są dwa dzieła, które z powodu szerokiego zasięgu uczyniły jego nazwisko najbardziej rozpoznawalnym. Jest to „Słownik etymologiczny języka polskiego” – pierwszy, który został doprowadzony do końca i stał się kompendium fachowej, a zarazem czytelnie ujętej wiedzy etymologicznej oraz – napisany we współpracy z Hanną Popowską-Taborską – „Słownik etymologiczny Kaszubszczyzny”, który zapewne przez wiele lat nie będzie miał konkurencji w literaturze naukowej. Po przejściu na emeryturę profesor Boryś kontynuował pracę w Instytucie aż do roku 2014.
Poza pracą w Instytucie Slawistyki PAN profesor Boryś przez wiele lat pracował jednocześnie w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był członkiem licznych gremiów naukowych, np.: Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komisji Językoznawstwa oraz Słowianoznawstwa PAN, członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Był także laureatem licznych nagród przyznawanych za publikacje naukowe. Najlepiej o jego randze naukowej świadczy bibliografia licząca ponad dwieście pozycji.