Slawistyczne środy – nowy cykl seminariów IS PAN

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na nowe ogólnoinstytutowe seminarium naukowe pt. Slawistyczne środy, które będzie się odbywać cyklicznie, raz w miesiącu, w godz. 16.00–17.30 (z wyjątkami), na platformie zoom. W najbliższą środę 24 lutego 2021 roku zapraszamy na wystąpienie dr Claudii Snochowskiej-Gonzalez pt. „Ciało i dusza narodu. O wątkach volkistowskich w publicystyce wczesnej endecji (1895–1918)”.

Wystąpienie dotyczy projektu badawczego, poświęconego publicystyce endecji z lat 1895–1918. Celem jest opisanie rozwoju nowego sposobu rozumienia pojęcia narodu. Zgodnie z nim biologistycznie ujmowane ciało ludu/narodu jest traktowane jako miejsce, w którym objawia się dusza narodowa. Volkistowskie wątki obecne w myśli polskiego ruchu narodowo-demokratycznego będą przedstawione na szerszym tle środkowoeuropejskich nacjonalizmów z końca XIX wieku. Na seminarium dr Claudia Snochowska-Gonzalez opowie o tym, co ją skłoniło do zajęcia się tym tematem, przedstawi plan działań i możliwości kontynuacji badań.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w seminarium proszone są o zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: sekretariat@ispan.waw.pl. Przypominamy o konieczności podpisania okna Zoom pełnym imieniem i nazwiskiem.