Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Ukraińskie wtorki”, które odbędzie się 10 grudnia 2024 r. o godz. 17.00 na platformie Zoom.
Link do wydarzenia dostępny jest za pośrednictwem sekretariatu IS PAN: sekretariat@ispan.edu.pl.
Na spotkaniu wystąpi dr Olha Tkachenko, która wygłosi referat zatytułowany „Dekonstrukcja narracji imperialnych na ukraińskim YouTube na przykładzie mitu o «jednym narodzie»”.
Opis:
W badaniach nad Ukrainą czasów wojny, zwłaszcza w świecie wszechobecnego przepływu informacji, istnieje potrzeba zrozumienia, jaką rolę wykonują media i kultura masowa w
procesie konstruowania tożsamości, a także tworzenia głównych przekazów skierowanych do szerokiego grona odbiorców.
Jeszcze przed 24.02.2024 r. ukraiński YouTube stał się jedną z najbardziej popularnych platform w procesie ujawniania i dekonstrukcji niebezpiecznych i często nieoczywistych kolonialnych i imperialistycznych narracji Rosji, wśród których są:
– rosyjska kultura jest wielka i dawna;
– ukraińska kultura jest mała i gorsza;
– braterstwo Ukrainy, Rosji i Białorusi;
– Ukraina i Rosja to „jeden naród”.
Ze względu na systematyczne rozpowszechnianie przez Rosję za pośrednictwem środków
masowego przekazu, popkultury i innych narzędzi miękkiej siły, te konstrukcje mentalne
pomogły zatrzeć granice kulturowe i przyczyniły się do wojny hybrydowej na długo przed
2022, a nawet 2014 rokiem, oraz ukształtowały odpowiedni wizerunek Ukrainy i jej relacji z Rosją poza granicami kraju.
W swoim referacie dr Olha Tkachenko zwróci uwagę na popularną koncepcję propagandy rosyjskiej o „jednym narodzie” (один народ). Przedstawi, jak Rosja tworzyła mit o jedności Ukrainy i Rosji zakorzeniając tę konstrukcję myślową w świadomościach obywateli. Z drugiej zaś strony badaczka przedstawi, jak w obecnej sytuacji media ukraińskie na przykładzie twórców blogów YouTube ujawniając mechanizmy powstawania mitów imperium, obalają je, co przyczynia się do ogólnego procesu dekolonizacji przestrzeni publicznej i medialnej w Ukrainie.
Badania dr Tkachenko są realizowane w ramach projektu „Dekolonizacyjne procesy w ukraińskim segmencie YouTube po 24 lutego 2022 r.”, nr rej.: 2024/08/X/HS2/00066, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (Miniatura).