Zaproszenie na Seminarium naukowe „Glee”, Poznań, 1 października 2020 r.

Podczas konferencji Republika musicali – organizowanej w 2019 roku przez Instytut Slawistyki PAN, Instytut Kulturoznawstwa UAM, Instytut Filologii Polskiej UAM, Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu – dr Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena, powiedział: „Serial Glee w cudowny sposób konsumował musicalowość amerykańską. Stworzył on ogromną falę świadomości gatunku i jego kultowości, a ona od razu poleciała na Broadway, gdzie często bazuje się na telewizji, i obecnie kilka musicali na Broadwayu dzieje się w szkole średniej”.

Fenomenowi tego serialu (6 sezonów, ponad 700 piosenek) warto poświęcić odrębne spotkanie – osadzając je w szkole oraz na scenie (jak w Glee).

1 października 2020 r. (w Międzynarodowy Dzień Muzyki) zapraszamy do Poznania na seminarium naukowe. Zachęcamy do namysłu nad konwencją serialu, nad fenomenem amerykańskiego musicalu, nad kształtem edukacji artystycznej i edukacji w ogóle, budowaniem dynamiki grupy, mechanizmami rozwiązywania konfliktów za pomocą sztuki (bitwy wokalne).

Na zgłoszenia wystąpień czekamy do końca lipca pod mailem republikamusicali@gmail.com.

Joanna Roszak & Rafał Koschany & Rafał Kasprzak

Organizatorzy: Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Kulturoznawstwa UAM, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu (miejsce obrad)

Współpraca: Joanna Maleszyńska i Koło Badań nad Musicalem „Synteza Sztuk”