Korpus językowy LangGener jest multimodalnym korpusem lingwistycznym. Przede wszystkim służy badaniu frekwencji i wariantywności kalk morfosyntaktycznych w dwóch pokoleniach osób dwujęzycznych, posługujących się językiem polskim i niemieckim. Dzięki anotacji kalk morfosyntaktycznych korpus LangGener można zastosować w badaniach nad lingwistycznymi skutkami kontaktów językowych. Można go wykorzystać także w glottodydaktyce.
W korpusie udostępniono nagrania mowy osób bilingwalnych. Warstwa dźwiękowa nadaje się do wykorzystania w badaniach fonetycznych, także z zakresu fonetyki eksperymentalnej.
Korpus można potraktować jako źródło badań dialektologicznych języka niemieckiego, ponieważ zawiera jego zagrożone wyginięciem odmiany, których używa się obecnie na terenie północnej i zachodniej Polski.
Korpus można zastosować również w badaniach socjolingwistycznych, ponieważ zaanotowano w nim fragmenty odnoszące się do biografii językowych mówców. Badania nad biografiami językowymi mogą mieć wpływ na rozwój antropologii kulturowej i etnologii, zwłaszcza badań nad tożsamością mniejszości etnicznych, kulturowych i językowych.
Projekt afiliowany w Instytucie Slawistyki PAN oraz w Uniwersytecie w Ratyzbonie zrealizowano w ramach programu BEETHOVEN 2, finansowanego przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), nr projektu HA 2659/9-1, i Narodowe Centrum Nauki, nr projektu 2016/23/G/HS2/04369. Korpus LangGener przechowywany jest na serwerze Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.