O projekcie
Władza i tożsamość w rosyjskojęzycznym dyskursie politycznym: Przypadek Białorusi
Główny badacz projektu
Dr. Anton Dinerstein
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Akronim: PIRPD
Projekt ma na celu próbę zrozumienia, jak kluczowe polityczne pojęcia, takie jak „władza”, „suwerenność”, „państwo” i powiązane terminy, takie jak „ludzie” i „kraj”, które są używane w rosyjskojęzycznym dyskursie politycznym i codziennych dyskusjach o polityce przy użyciu języka rosyjskiego, wpływają na sposoby, w jakie ludzie żyjący w postsowieckich krajach, takich jak Białoruś, rozumieją politykę.
Oprócz tego, projekt ma na celu pokazać, jak rosyjskojęzyczny dyskurs polityczny, obecny w codziennych interakcjach i publicznych dyskusjach o polityce, przyczynia się do konstruowania znaczenia polityki i tożsamości w dzisiejszej Białorusi.
Poniższy projekt bada, w jaki sposób istniejący język polityczny i dyskurs formowany na podstawie tego języka, staje się jednym ze sposobów utrzymywania, ale i kwestionowania socjalnych, kulturalnych i politycznych realiów Białorusi. Projekt bada również, jak idee dotyczące wspólnych działań, relacji i tożsamości są przekazywane poprzez codzienne interakcje dotyczące polityki.
Aby zrozumieć, w jaki sposób znaczenie polityki i związanych z nią tożsamości jest przekazywane za pośrednictwem takiego dyskursu politycznego, zespół badawczy przeprowadzi dogłębną analizę dyskursu kulturowego zarówno zwykłych Białorusinek_ów, jak i urzędników państwowych, uczestniczących w wydarzeniach politycznych i dyskutujących o polityce oraz powiązanych działaniach, które są związane z bieżącymi wydarzeniami politycznymi.
Ta procedura i perspektywa analityczna pozwalają na interpretację wypowiedzi na temat polityki i wydarzeń politycznych z lokalnego punktu widzenia. Na przykład, co może oznaczać fakt, gdy białoruscy urzędnicy i zwykli Białorusini mówią: „Żyjemy w dwóch równoległych Białorusiach”. „Liderzy opozycji, którzy uciekli za granicę, wyznaczyli sobie zadanie stworzenia warunków do nieuznania wyników referendum przez kraje zachodnie”. „Chcą zdemontować kraj”. Albo: „Wspieramy pokój i stabilność”.
W rezultacie podejście to pozwala pokazać, jak polityka i proces polityczny są rozumiane na poziomie lokalnym. Wiedza ta pozwala zrozumieć, jak i dlaczego proces polityczny w krajach postsowieckich, takich jak Białoruś, działa właśnie w taki sposób, a nie inny. Podejście to sugeruje, że zanim zaczniemy oceniać jakikolwiek proces polityczny w jakimkolwiek miejscu, należy najpierw zrozumieć, jakie jest znaczenie i natura tego procesu w oparciu o lokalną logikę kulturową.
Niniejszy projekt badawczy pomoże przede wszystkim zrozumieć logikę stojącą za politycznym terminem „władza”, który często pojawia się w białoruskim dyskursie politycznym, oraz sposoby, w jakie logika ta pomaga w komunikowaniu i utrzymywaniu istniejących form relacji społecznych i politycznych oraz tożsamości w kontekście białoruskim.
Aby zlokalizować kluczowe terminy, dotyczące tożsamości i form relacji w lokalnym dyskursie politycznym, przeanalizowane zostaną dane z obserwacji uczestniczącej, dyskusji publicznych i relacji medialnych na tematy polityczne.
Projekt ten ma kilka celów badawczych:
- Wyjaśnienie, w jaki sposób polityka jest dyskursywnie konstruowana w białoruskim dyskursie politycznym i codziennych interakcjach dotyczących polityki.
- Wyjaśnienie, w jaki sposób rozumienie polityki może być kształtowane przez użycie rosyjskojęzycznych terminów politycznych, używanych w debacie publicznej zarówno przez urzędników, jak i ogół obywateli_ek Białorusi.
- Pokazanie, w jaki sposób obecne rozumienie polityki oparte na dyskursie politycznym i codziennych interakcjach dotyczących polityki jest związane z lokalnym kontekstem historycznym i kulturowym.
- Zaproponowanie bardziej kompleksowych sposobów podejścia i rozumienia polityki w społeczeństwie białoruskim i postsowieckim, zarówno dla osób mieszkających w kraju, jak i dla tych, którzy mieszkają poza Białorusią.
- Przyczynienie się do krajowego i międzynarodowego dialogu związanego z Białorusią i, być może, z innymi postsowieckimi przestrzeniami.
W tym celu projekt analizuje działania polityczne, które miały miejsce w Białorusi między majem 2020 r., kiedy rozpoczęła się prezydencka kampania wyborcza, a lutym 2022 r., kiedy odbyło się referendum sugerujące nowe zmiany konstytucyjne. Głównym celem tego badania jest przedstawienie szczegółowego opisu współczesnej białoruskiej kultury politycznej postrzeganej i odzwierciedlanej w komunikacji zarówno przez urzędników, jak i zwykłych_e Białorusinów_ki.
Badanie to ma na celu wygenerowanie wiedzy na temat współczesnej Białorusi i może przynieść korzyści obszarom komunikacji międzykulturowej, antropologii kulturowej oraz studiów słowiańskich i wschodnioeuropejskich, które są przedmiotem zainteresowania Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.
Co więcej, badania te mają na celu przyczynienie się do zrozumienia i rozwiązania istniejących podziałów kulturowych, społecznych i politycznych w regionie. W rezultacie jest to również interwencja naukowa o potencjalnym wpływie na politykę regionalną i decyzyjność. Oczekuje się, że projekt ten dostarczy regionalnym aktywistom, przedsiębiorcom społecznym, decydentom politycznym i decydentom ważnych informacji i zaleceń dotyczących dialogu międzykulturowego i współpracy międzykulturowej w regionie.
Zespół badawczy
Główny badacz projektu.
Dr hab. Anna Engelking, prof. IS PAN
Mentorka i opiekunka naukowa.
Katsiaryna Darozhkina
Wsparcie badawcze. Katsiaryna Darozhkina posiada wieloletnie doświadczenie w różnych dziedzinach, od dyplomacji po projekty organizacji pozarządowych. Interesuje się kwestiami kulturowymi i społecznymi, językoznawstwem i literaturą. Obecnie uczęszcza na studia magisterskie poświęcone zarządzaniu projektami społecznymi i mediacji. Posiada bogate doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych, wolontariacie. Przez większość czasu pracuje jako tłumaczka (z języka angielskiego, włoskiego i rosyjskiego).
Katarzyna Woźny
Menedżerka treści. Katarzyna Woźny studiuje antropologię kulturową na Uniwersytecie Warszawskim. Badawczo interesuje się tematyką gender i queer studies, (post)socjalizmu, rasizmu, dyskryminacji, studiów nad policją oraz antropologią polityczną i antropologią oporu. Wierzy w naukę zaangażowaną i aktywistyczną. W przeszłości byłx zaangażowanx w projekty badawcze dotyczące: Kościoła katolickiego w polskiej wsi jako instytucji władzy, doświadczeń rodziców dzieci LGBTQ w czasach socjalizmu w Polsce oraz doświadczeń osób transpłciowych z terapią HRT w Danii. Obecnie pracuje nad pracą magisterską na temat polskich policjantów. Jest również częścią grupy artystyczno-badawczej, która koncentruje się na wizjach światów pozbawionych represji politycznych.
Załączniki
Osoby wymienione poniżej poświęciły swój czas i wiedzę na rzecz projektu.
Natalia Zamorskaya
Magistra historii publicznej (Uniwersytet w Manchesterze), była dziennikarka i pracowniczka organizacji pozarządowych. Obecnie zdobywa tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. Jej trajektoria akademicka i biograficzna jest nierozerwalnie związana ze społecznościami postsowieckimi. Obecnie interesuje się historią, kulturą i społeczeństwami postkomunistycznymi. Obszary badawcze: alumni studies, kolektywna trauma, studia nad pamięcią.
Dr Todd Sandel jest profesorem nadzwyczajnym komunikacji na Uniwersytecie w Makau, Specjalnym Regionie Administracyjnym Makau w Chinach. Jest autorem książki Foreign Brides on Sale: Taiwanese Cross-Border Marriages in a Globalizing Asia. Jego prace ukazały się w Chinese Journal of Communication, Discourse, Context & Media, Information, Communication & Society, Journal of Intercultural & Intercultural Communication, Journal of Pragmatics, Language & Communication oraz Language in Society. Jest byłym redaktorem naczelnym Journal of International and Intercultural Communication (2017–2020) i obecnym przewodniczącym Wydziału Języka i Interakcji Społecznych Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji.
Badania realizowane w ramach projektu nr 2022/45/P/HS2/02636 współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań „Marie Skłodowska-Curie”.
The research project is hosted at the Institute of Slavic Studies, Polish Academy of Sciences in Warsaw.