Pracownicy i pracownice Instytutu Slawistyki PAN od wielu lat współpracują z badaczami i badaczkami z zagranicy nad projektami naukowymi. Efektem współpracy są dwustronne wymiany badawcze oraz wspólne projekty grantowe. Naukowcy i naukowczynie z Instytutu Slawistyki PAN korzystają także z zaproszeń zagranicznych instytucji naukowych, a podczas licznych wyjazdów wygłaszają gościnne wykłady.
Międzynarodowa współpraca naukowa odbywa się między innymi na podstawie protokołów o współpracy między PAN a zagranicznymi Akademiami i innymi placówkami naukowymi.
Obecnie w Instytucie Slawistyki realizowanych jest 18 projektów naukowych z badaczami i badaczkami z 11 krajów: Białorusi, Bułgarii, Czech, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Włoch. Projekty mają charakter bilateralny i obejmują wyjazdy polskich naukowców i naukowczyni oraz przyjazdy zagranicznych badaczy i badaczek do IS PAN.
Dodatkowo pracownicy Instytutu Slawistyki PAN współpracują bez zawartego formalnego porozumienia nad 4 projektami badawczymi z naukowcami z 4 krajów. Instytut Slawistyki PAN ma zawartych 6 umów naukowych z zagranicznymi placówkami:
- Instytut Etnologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Czechy)
- Instytut Języka Litewskiego w Wilnie (Litwa)
- Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. W. Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (Ukraina)
- Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach (Ukraina)
- Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie (Ukraina)
- Winnicki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Michjła Kociubińskiego w Winnicy (Ukraina).
Pracownicy i pracowniczki IS PAN wygłaszają referaty podczas konferencji krajowych i zagranicznych.
W 2015 r. badacze i badaczki z IS PAN uczestniczyli z referatami w 66 konferencjach odbywających się zagranicą i wygłosili 32 wykłady na zaproszenie zagranicznych uczelni.
W 2020 r., mimo pandemii, która znacząco ograniczyła mobilność akademicką, uczeni i uczone z IS PAN uczestniczyli w 41 konferencjach odbywających się za granicą (w tym w trybie online) oraz wygłosili 11 wykładów na zaproszenie zagranicznych uczelni.
Z kolei w 2021 roku pracownicy i pracowniczki oraz doktoranci i doktorantki Instytutu Slawistyki PAN wygłosili 72 referaty na konferencjach międzynarodowych oraz 17 wykładów na zaproszenie zagranicznych instytucji.
Państwa, w których wygłoszono wykłady na zaproszenie zagranicznych uczelni to między innymi: Belgia, Czechy, Finlandia, Wielka Brytania, USA, Białoruś, Hiszpania, Łotwa, Francja, Rosja, Bułgaria, Litwa, Niemcy, Włochy, Ukraina.
W ramach projektów grantowych i stypendiów naukowych osoby afiliowane w IS PAN wyjeżdżają między innymi do następujących państw: Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Macedonia Północna, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, USA, Węgry, Włochy, Wlk. Brytania, i in.
W 2022 roku w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Solidarni z Białorusią – Solidarni z naukowcami” Instytut Slawistyki PAN gościł pięć osób z Białorusi. Celem programu jest umożliwienie naukowcom i naukowczyniom z białoruskich uczelni i jednostek naukowych przyjazdu do polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, w których realizują projekty badawcze lub prowadzą zajęcia dydaktyczne. Program jest wyrazem solidarności z białoruskim środowiskiem akademickim i ma na celu wsparcie represjonowanych naukowców i naukowczyń z Białorusi poprzez umożliwienie im nieskrępowanego prowadzenia badań i dydaktyki w jednostkach akademickich w Polsce.
Informacje na temat programu dostępne są na stronie: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/znamy-juz-wyniki-doboru-do-programu-solidarni-z-bialorusia-naukowcy-dowiedz-sie-wiecej-o-inicjatywie-nawa
W 2022 roku zintensyfikowano współpracę z ukraińskim środowiskiem akademickim. Od 24 lutego 2022 roku Instytut przyjął na stypendia 15 osób z Ukrainy na różnym szczeblu kariery naukowej. Wśród stypendystów znaleźli się zarówno młodzi uczeni i uczone oraz osoby z tytułem profesorskim.
Stypendia zostały ufundowane w ramach programu wsparcia współpracy z Ukrainą Polskiej Akademii Nauk i Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (6 osób) oraz w ramach programu wsparcia współpracy z Ukrainą Polskiej Akademii Nauk i Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych (9 osób).
Instytut Slawistyki PAN jest otwarty na różnorodne formy współpracy międzynarodowej w ramach wszystkich programów grantowych.
- Marie Skłodowska Curie Actions
https://marie-sklodowska-curie-actions.ec.europa.eu/about-marie-sklodowska-curie-actions - Polonez Bis
https://polonezbis.eu/en/ - Horyzont Europa
- Erasmus+
https://ispan.waw.pl/default/wspolpraca-naukowa/erasmus/ - Współpraca bilateralna w ramach NAWA
https://nawa.gov.pl/wspolpraca-i-wymiana-miedzynarodowa/program-wymiany-osobowej-studentow-i-naukowcow-w-ramach-wspolpracy-bilateralnej/edycja-2021 - Polskie Powroty NAWA
https://nawa.gov.pl/naukowcy/polskie-powroty - Profesura NAWA
https://nawa.gov.pl/naukowcy/profesura-goscinna-nawa - Program im. Ulama
https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-im-ulama/ogloszenie - Polonista
https://nawa.gov.pl/jezyk-polski/program-dla-studentow-polonistyki-i-studiow-polskich - Solidarni z Białorusią
https://nawa.gov.pl/solidarni-z-bialorusia/solidarni-z-bialorusia-naukowcy - Program im. Mieczysława Bekkera
https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-imienia-bekkera - Program im. Iwanowskiej
https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-im-iwanowskiej - CEEPUS
https://nawa.gov.pl/naukowcy/ceepus
Zachęcamy do kontaktu w celu omówienia warunków współpracy!
Dr Olha Tkachenko
– olha.tkachenko@ispan.waw.pl
– emil.chrol@ispan.waw.pl