Zaproszenie na 42. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z IS PAN

Zaproszenie na 42. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z IS PAN

Serdecznie zapraszamy na 42. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z IS PAN, które odbędzie się we wtorek 19 marca 2024 r. o godz. 17.00 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Żurawia 4, Warszawa, sala 104).

Wykład pt. „Football as a medium for (transnational) integration of the Romani people” wygłosi dr Marijeta Rajković Iveta (University of Zagreb).

Seminarium prowadzone będzie w języku angielskim.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie IEiAK lub na fb IEiAK.

Organizatorzy: Instytut Slawistyki PAN, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Zaproszenie na wykłady i warsztaty w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu

Serdecznie zapraszamy na wykłady (14 i 15 marca 2024 r., godz. 18:00) i warsztaty (18 marca 2024 r. w godz. 10:00-12:00) organizowane przez Stację Naukową PAN w Wiedniu z udziałem badaczek z Instytutu Slawistyki PAN: prof. dr hab. Anny Zielińskiej i dr Ireny Prawdzic-Jankowskiej.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo pod linkiem: https://vienna.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1145&catid=262&Itemid=542&lang=de

 

Ludzie na szlakach migracyjnych. Dyskusja wokół książki Roberta Rydzewskiego „The Balkan Route” – 15 marca, godz. 18:00

Wszystkich zainteresowanych migracjami oraz dynamicznymi przemianami granic na obrzeżach Unii Europejskiej zapraszamy na spotkanie wokół książki Roberta Rydzewskiego „The Balkan Route: Hope Waiting and Europeanization in Liminal Spaces” (Routledge 2024).

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 15.03.2024 r. o godz. 18:00 w Pracowni Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa (wejście od ul. Kubusia Puchatka).

Podczas wydarzenia Robert Rydzewski, antropolog i badacz migracji, opowie o swojej etnografii ludzi migrujących przez szlak bałkański oraz reakcji społeczności lokalnych, które były świadkami ich zmagań w dotarciu do Unii Europejskiej. Opierając się na obszernych badaniach terenowych przeprowadzonych w Macedonii Północnej i Serbii, autor przedstawi temat transformacji szlaków migracyjnych oraz nowych reżimów granicznych, bazujących na stałym zawieszeniu praw, normalizacji przemocy i uwięzieniu migrantów u bram do UE.

Po prezentacji odbędzie się dyskusja, z udziałem Autora książki oraz Marii Złonkiewicz (działaczki Grupy Granica) i Mateusza Krępy (badacza Ośrodka Badań nad Migracjami), moderowana przez Karolinę Bielenin-Lenczowską (prof. IS PAN). Rozmowa będzie dotyczyła m.in. konsekwencji wzmożonych ruchów migracyjnych, sekurytyzacji granic oraz kryzysów humanitarnych na obrzeżach Unii Europejskiej.

Organizatorzy: Centrum Badań Migracyjnych UAM, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Instytut Slawistyki PAN, Pracownia Duży Pokój.

 

„Koloniści z Rio Claro” – nowa książka dr hab. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej, prof. IS PAN

Polecamy Państwa uwadze nową książkę autorstwa dr hab. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej, prof. IS PAN, „Koloniści z Rio Claro”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „słowo/obraz terytoria”.

Fot. MG, wydawnictwo „słowo/obraz terytoria”.

Publikacja jest efektem badań etnograficznych prowadzonych w Brazylii w dawnej Colonii Rio Claro w stanie Paraná – wsi założonej w większości przez osadników z ziem polskich. Jak czytamy na stronie wydawcy:

„Gorączka brazylijska ogarnęła Europę Środkową pod koniec XIX wieku i potrwała do 1914 roku. Szacuje się, że do Brazylii wyjechało wówczas około stu tysięcy mieszkańców polskich wsi. Na miejscu dostawali ziemię pod uprawę roli i wykorzystując swoje umiejętności, zakładali gospodarstwa, budowali domy, szkoły, kościoły. Do dziś w wiejskim krajobrazie południowej Brazylii wyraźnie widać europejskie – w tym polskie – wpływy. Krajobraz ten jest wielozmysłowy. To pola uprawne, domy i przydomowe ogródki, ale także dźwięk mówionego i śpiewanego języka oraz zapachy i smaki lokalnych potraw”.

Autorka starała zrozumieć się, „jak migranci i ich potomkowie przekształcili i oswoili zastany krajobraz społeczno-językowy? Czym jest dla nich polskość? I co to w ogóle znaczy być Polakiem w południowej Brazylii?”.

Publikacja dostępna jest na stronie wydawcy:

https://terytoria.com.pl/2025-kolonisci-z-rio-claro-spoleczno-jezykowe-swiaty-polskich-osadnikow-w-poludniowej-brazylii.html

Zebranie naukowe w poznańskiej siedzibie IS PAN, 13 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy na otwarte zebranie naukowe w poznańskiej siedzibie IS PAN, które odbędzie się 13 marca 2024 r. (środa) o godz. 12:00 w sali seminaryjnej (II piętro) Pałacu Działyńskich.

Na spotkaniu dr hab. prof. IS PAN Maria Trawińska przedstawi referat pt.: „Podstawa źródłowa Słownika Bartłomieja z Bydgoszczy”.

Zebranie naukowe Zakładu Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa IS PAN, 12 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy na kolejne zebranie naukowe Zakładu Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa Instytutu Slawistyki PAN, które odbędzie się 12 marca 2024 roku (wtorek) w godzinach 13.30-15.30 w trybie hybrydowym na żywo w sali seminaryjnej przy ul. Jaracza 1 oraz on-line na platformie Zoom.

W trakcie spotkania dr hab. Lech Suchomłynow przedstawi referat pt. „Ukraińskie studia postkolonialne: pomiędzy dekonstrukcją mitów a unieważnieniem kultury”.

Dla osób spoza IS PAN chcących uczestniczyć w zebraniu link do wydarzenia dostępny jest za pośrednictwem sekretariatu: sekretariat@ispan.edu.pl.

Podsumowanie stypendium dr. Vadzima Shkliaryka w Instytucie Slawistyki PAN

29 lutego br. dr Vadzim Shkliaryk zakończył półroczny pobyt stypendialny w Instytucie Slawistyki PAN. Stypendium zostało ufundowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Polonista”. W IS PAN badacz realizował projekt „Mało znane teksty polsko-białoruskie w rękopisach z XVIII wieku: opis językowy w kontekście dialektologii historycznej”. Opiekę naukową nad projektem sprawowała prof. Alena Rudenka (IS PAN). W ramach stypendium dr Shkliaryk prowadził badania i kwerendy biblioteczne m.in. w Warszawie i w Wilnie.

Podsumowaniem pobytu dr. Shkliaryka w IS PAN było wystąpienie online 27 lutego 2024 r. Stypendysta przedstawił referat „Mało znane teksty polsko-białoruskie w rękopisach z XVIII wieku: wstępne wyniki opisu językowego”, w którym zaprezentował wstępne analizy krajobrazu dialektalnego na pograniczu polsko-wschodniosłowiańskim w XVIII wieku.

Dr Vadzim Shkliaryk jest specjalistą w dziedzinie wschodniosłowiańskiej onomastyki i dialektologii. W roku 2017 w Instytucie Językoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Białorusi obronił rozprawę doktorską poświęconą analizie mikrotoponimii Polesia Wschodniego w aspekcie lingwogeograficznym i leksykalno-semantycznym. Jest autorem ponad 70 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii „Mikrotoponimia Polesia Wschodniego w kontekście rozwoju regionalnego systemu leksykalnego”, która doczekała się dwóch wydań (2017, 2019).

Dr Vadzim Shkliaryk. Fot. Archiwum prywatne.

Zaproszenie na otwarte zebranie naukowe Zakładu Językoznawstwa IS PAN, 20 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy na zebranie naukowe Zakładu Językoznawstwa IS PAN, które odbędzie się 20 marca 2024 r. (środa), w godz. 12:00−13:30. Na zebraniu wystąpi prof. dr hab. Dorota K. Rembiszewska, która przedstawi referat pt. „Kulturowe motywacje nazw potraw w mowie mieszkańców Polski północno-wschodniej”.

Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym − w sali seminaryjnej Instytutu Slawistyki PAN przy ul. Jaracza 1 (V piętro) oraz on-line na platformie Zoom.

Dla osób spoza IS PAN, chcących uczestniczyć w zebraniu, link do wydarzenia dostępny jest za pośrednictwem sekretariatu: sekretariat@ispan.edu.pl. Chęć udziału w trybie stacjonarnym prosimy zgłosić do sekretariatu do 18 marca.

Streszczenie:

Wielokulturowość i wieloetniczność regionów Polski północno-wschodniej znalazły odzwierciedlenie w nazewnictwie z zakresu kulinariów.

W wystąpieniu zostanie podjęty problem motywacji leksyki odnoszącej się do tego kręgu tematycznego, w którym wyraziście zaznaczają się wpływy kilku języków, m.in. białoruskiego, litewskiego, tatarskiego, niemieckiego, jidysz. Również tradycje kulinarne różnych narodów, etnosów pozostawiły swój ślad. Bez znajomości kontekstów lokalnych, miejscowej historii, dawnych realiów omawianego obszaru, trudno z pozoru ustalić, co fundowało daną nazwę (np. marcinek ‘rodzaj ciasta, miodownik’, boza ‘napój ze sfermentowanego prosa’). Etymologia niektórych wyrazów do tej pory nie została wyjaśniona.

19. Lubuski Wawrzyn Naukowy dla dr Gabrieli Augustyniak-Żmudy

Z przyjemnością informujemy, że dr Gabriela Augustyniak-Żmuda otrzymała nagrodę Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2023 za książkę „Biografie językowe przesiedleńców ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej mieszkających w regionie lubuskim”.

Uroczysta gala wręczenia Lubuskich Wawrzynów 2023 odbyła się 1.03.2024 r. w sali im. Janusza Koniusza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Podczas ogłoszenia laureata konkursu prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski powiedział:

„Praca naukowa wymaga wielu poświęceń, wielu żmudnych badań (…). Mamy do czynienia z bardzo wyselekcjonowanymi autorami, którzy z pasją tworzyli te dzieła. Ale trzeba było wybrać dzieło, które wygrało. To dzieło to dział czy dyscyplina nazywana językoznawstwem, konkretnie socjolingwistyką związane m.in. również z badaniami terenowymi.”

Przypominamy, że jest to już drugi Lubuski Wawrzyn Naukowy dla Instytutu Slawistyki PAN. Laureatką Lubuskiego Wawrzynu Naukowego w 2013 r. została prof. dr hab. Anna Zielińska za publikację „Mowa pogranicza: studium o językach i tożsamościach w regionie lubuskim”.

Serdecznie gratulujemy!

Dr hab. Wojciech Strzyżewski z dr Gabrielą Augustyniak-Żmudą po wręczeniu srebrnego pióra.
Dyplom oraz srebrne pióro.
Dr Dorota Leśniewska, która reprezentowała Wydawnictwo IS PAN, oraz dr Gabriela Augustyniak-Żmuda.

Zdjęcia autorstwa M. Augustyniaka-Żmudy.

„Martinki. Zwyczaje związane ze świętowaniem 1 marca w Macedonii” – 6 marca, godzina 18:00

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie prezentujące zwyczaje związane ze świętowaniem nadejścia wiosny kultywowane między innymi w Macedonii Północnej, Bułgarii Rumunii oraz Mołdawii.

Spotkanie odbędzie się w Pracowni Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa (wejście od ul. Kubusia Puchatka), w środę 06.03.2024 o godz. 18:00.

Praktyki kulturowe związane ze świętowaniem 1 marca zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości w 2017 r. Podczas prezentacji będziemy mogli posłuchać nie tylko o samych zwyczajach, ale także o doświadczeniach w tworzeniu praktyk i polityk wspierających zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego jako ważnego aspektu zrównoważonego rozwoju lokalnego oraz dialogu międzykulturowego.

Prezentację wygłosi Daniel Anastasov, reprezentujący Stowarzyszenie Kultury Macedońskiej w Polsce oraz Macedońskie Towarzystwo Badawcze – organizację akredytowaną przez UNESCO w doradczej roli przy Międzyrządowym Komitecie ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie Kultury Macedońskiej w Polsce, Macedońskie Towarzystwo Badawcze, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Instytut Slawistyki PAN, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – Oddział Warszawa.

Wydarzenie odbędzie się w języku macedońskim i polskim.

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na używanie tzw. ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close