20 września 2024 r. rozpocznie się 28. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie, która potrwa do 29 września. W tym czasie odbędzie się wiele wydarzeń, w tym lekcje popularyzujące naukę, których organizatorami są instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.
Jak co roku swój czynny udział w naukowej imprezie weźmie Instytut Slawistyki PAN. Dla badaczy i badaczek z Instytutu to świetna okazja do wyjścia poza środowisko akademickie i zaprezentowania wyników swoich badań wśród szerszej publiczności.
W tym roku naukowcy i naukowczynie z IS PAN zaproponują lekcje dla zorganizowanych grup szkolnych i wydarzenia otwarte.
W ramach lekcji festiwalowej dr hab. Joanna Roszak, prof. IS PAN poprowadzi dla młodzieży warsztat „Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa”. Podczas lekcji zaprezentowane zostaną fragmenty filmów i seriali z inkluzją wierszy. Prowadząca i uczniowie zastanowią się, jak obraz i słowo uzupełniają się i wzajemnie komentują. Dla młodszych uczniów (z klas 4–6) dr Agata Bielak zaproponowała lekcję „Czy muchomor zabija muchy? Obraz grzybów w polskiej kulturze”, która pozwoli odbyć kulturową podróż po fascynującym świecie grzybów. Przed najmłodszymi (z klas 1–3) dr Kinga Capik postawi pytania: Jak dawno powstała Ziemia? Kto był na Ziemi wcześniej dinozaury czy rekiny? Czy rośliny migrują tak jak ludzie? Warsztat „Wędrując po Ziemi w czasie i przestrzeni” pozwoli uczniom zrozumieć procesy zachodzące wokół nas.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach otwartych IS PAN, które odbędą się w Pałacu Staszica (Nowy Świat 72, Warszawa):
- 24 września 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w sali 006 prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska, dr Maciej Mętrak oraz dr Michał Kotnarowski przedstawią wyniki swoich badań prowadzonych w ramach grantu NCN „Różnorodność językowa w Polsce” (2021-2026) (nr 2020/38/E/HS2/00006), afiliowanego przy Instytucie Slawistyki PAN i kierowanego przez prof. Nicole Dołowy-Rybińską. Wydarzenie „Na ile żywotne są języki mniejszościowe w Polsce?” przeznaczone jest dla dorosłych, którzy są zainteresowani tym, w jakim stopniu zachowana została różnorodność językowa w pięciu regionach Polski i co może mieć na nią wpływ w przyszłości.
- Wszyscy, którzy chcą nauczyć się „czytać” memy i karykatury, nie mogą ominąć wystąpienia dr. Oresta Semotiuka, które odbędzie się 28 września 2024 r (sobota) o godz. 11.30 w sali 006. Wykład (połączony z warsztatem) „Karykatury polityczne i memy: widzieć, rozumieć, analizować” przybliży odpowiedzi na pytania: Jak „czytać” karykatury i memy? Czym jest karykatura polityczna? Kto wymyślił memy? Jaka jest różnica między memem a karykaturą? Jakie są ich główne rodzaje i cechy? Jak działa humor polityczny i jaka jest jego rola w czasach wojny?
- 28 września o godz. 13:00 (sala 144 w Pałacu Staszica) odbędzie się także wydarzenie organizowane przez Instytut Badań Literackich PAN z udziałem naszej badaczki dr Anny Zawadzkiej zatytułowane „Reprezentacje różnic klasowych w kulturze współczesnej”. Podczas wykładu badacze przyjrzą się „renesansowi różnicy klasowej” w różnych obiegach kultury: literaturze, sztuce, filmie, a także gatunkach tradycyjnie kojarzonych z kulturą popularną takich jak serial czy muzyka rozrywkowa (pop, rap).
Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.ispan.edu.pl oraz mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn), gdzie na bieżąco będziemy relacjonować nasz udział w Festiwalu Nauki.
Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stronie: https://festiwalnauki.edu.pl/.