Pobyt szkoleniowy dr Angeliki Zanki w Zagrzebiu (Erasmus+)

W dn. 9–13 grudnia 2024 r. w ramach programu Erasmus+ na Uniwersytecie w Zagrzebiu gościła dr Angelika Zanki. Pobyt został wykorzystany m.in. na zebranie materiałów do kolejnych artykułów, jak również konsultacje z ekspertami w temacie emigracji Chorwatów do Ameryki Południowej. Omówione zostały możliwości współpracy z badaczami z Ameryki Południowej w kontekście tematu emigracji politycznej oraz wątki dotyczące aktualnych badań przeprowadzanych przez badaczy chorwackich.

Zagrzeb zimową porą. Fot. archiwum prywatne dr A. Zanki.

Prof. J. Goszczyńska z wykładami w Bratysławie (Erasmus+)

18 i 19 listopada br. prof. dr hab. Joanna Goszczyńska wygłosiła wykłady na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, gdzie przebywa z wizytą w ramach programu Erasmus+. Wystąpienia dotyczyły słowackiego modernizmu w europejskim kontekście i mitu Janosika w folklorze i literaturze.

Prof. Joanna Goszczyńska w trakcie wygłaszania wykładu. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Joanna Goszczyńska ze studentami. Fot. archiwum prywatne.

Prof. H. Krasowska na Uniwersytecie w Bukareszcie (Erasmus+)

W dniach 28.10 – 1.11.2024 r. prof. dr hab. Helena Krasowska przebywała w ramach programu Erasmus+ w Departamencie Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu w Bukareszcie. Cel wizyty to: kontynuacja kontaktów polsko-rumuńskich, wspólna praca nad artykułem, wspólne wypracowanie dalszej wymiany i współpracy pomiędzy uczonymi rumuńskimi i polskimi. W trakcie tej wizyty prof. Helena Krasowska pracowała również w bibliotekach uniwersyteckich. Poprowadziła także szkolenie z zakresu dokumentacji dziedzictwa kulturowego.

Ateneul Român / Ateneum w Bukareszcie. Fot. prof. Helena Krasowska.

Prezentacja najnowszej książki prof. Krasowskiej w Mołdawii

W ramach realizacji grantu NPRH „Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Encyklopedia wiedzy o Polakach na Bukowinie Karpackiej oraz w Naddniestrzu” (11H 20 0363 88) w dniach 8–11 października 2024r. w Mołdawii odbyła się seria spotkań autorskich prezentujących najnowszą książkę prof. dr hab. Heleny Krasowskiej pt. „Polacy w Naddniestrzu. Świadectwo zanikającego dziedzictwa” (Studium Europy Wschodniej UW, 2024).

Okładka książki „Polacy w Naddniestrzu. Świadectwo zanikającego dziedzictwa”. Źródło: Wydawnictwo SEW.

W delegacji wzięli udział również doktoranci Kamelia Penkowska oraz Krzysztof Zarecki, którzy podczas spotkań zaprezentowali wyniki badań nad mniejszością polską w Naddniestrzu.

Spotkania odbyły się w Rybnicy, Tyraspolu oraz Kiszyniowie.

Podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Tyraspolu przyznano prof. Helenie Krasowskiej tytuł Honorowego Członka Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra”.

Dyplom Honorowego Członka Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” dla prof. Heleny Krasowskiej. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Helena Krasowska z panią Natalią Siniawską, prezeską Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra”. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Helena Krasowska w trakcie podpisywania książki. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Helena Krasowska w trakcie spotkania autorskiego. Po prawej: Krzysztof Zarecki i Kamelia Penkowska. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Helena Krasowska w trakcie podpisywania książki. Fot. archiwum prywatne.
Uczestnicy i uczestniczki spotkania w Rybnicy. Fot. archiwum prywatne.
Po spotkaniu w Rybnicy. Fot. archiwum prywatne.

Warsztaty CLARIN-PL w Poznaniu

W dniach 23–24 września 2024 r. odbyły się warsztaty „CLARIN-PL w praktyce badawczej”. Była to już XIV edycja regularnie organizowanych przez Centrum Technologii Językowych CLARIN-PL i konsorcjantów CLARIN-PL dużych warsztatów we współdziałaniu z polskimi instytucjami badawczymi i dydaktycznymi. Tym razem spotkanie miało miejsce w Poznaniu. Zostało zorganizowane we współpracy z Wydziałem Neofilologii i Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W trakcie warsztatów dr hab. Roman Roszko, prof. IS PAN zaprezentował korpusy wielojęzyczne języków słowiańskich i bałtyckich, przedstawił wyniki szczegółowych trzyletnich testów maszynowego przekładu na przykładzie translatorów online oraz generatywnych modeli językowych. Ponadto badacz udzielił siedmiu indywidualnych konsultacji z zakresu przetwarzania języka naturalnego. Dla kilkuosobowej grupy szczegółowo omówił reguły stosowania wyrażeń regularnych w eksploracji korpusów w usłudze KonText.

Program Warsztatów dostępny jest na stronie https://warsztaty.clarin-pl.eu/.

Prof. Roman Roszko w trakcie prezentacji. Źródło: Komitet Organizacyjny Warsztatów CLARIN-PL w Poznaniu, 2024.
Uczestnicy i uczestniczki w trakcie warsztatów. Źródło: Komitet Organizacyjny Warsztatów CLARIN-PL w Poznaniu, 2024.
Uczestnicy i uczestniczki w trakcie warsztatów. Źródło: Komitet Organizacyjny Warsztatów CLARIN-PL w Poznaniu, 2024.
Prof. Roman Roszko w trakcie warsztatów. Źródło: Komitet Organizacyjny Warsztatów CLARIN-PL w Poznaniu, 2024.

Jubileuszowe seminarium w Poznaniu

3 października 2024 r. w Sali Prezydialnej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się seminarium z okazji jubileuszu 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN, na którym naukowcy i naukowczynie z poznańskiego oddziału przedstawili badania prowadzone w poznańskiej pracowni.

Referaty wygłosili:

Prof. dr hab. Ryszard Grzesik: „Zakład Historii Instytutu Slawistyki PAN, czyli nie tylko o starożytnościach słowiańskich”;

Dr Adrien Quéret-Podesta: „Rola wczesnośredniowiecznych utworów kronikarsko-rocznikarskich z terenu Rzeszy w kształtowaniu środkowoeuropejskiego dziejopisarstwa w wiekach średnich”;

Dr hab. Joanna Nowak, prof. IS PAN: „Rasa-naród-płeć-klasa: kategorie różnicujące świat społeczny w polskiej refleksji XIX wieku”;

Dr hab. Maria Trawińska, prof. IS PAN: „Łacińskie korzenie polszczyzny”.

W jubileuszowym posiedzeniu udział wzięły także Dyrektor IS PAN dr hab. Ewa Golachowska, Zastępczyni Dyrektora ds. Ogólnych dr Małgorzata Kasner, a także Przewodnicząca Komitetu Słowianoznawstwa PAN, prof. dr hab. Dorota K. Rembiszewska. Seminarium było okazją do wspólnej refleksji nad badaniami prowadzonymi w Instytucie Slawistyki PAN, a także kierunkami ich dalszego rozwoju.

Inspirujące rozmowy wokół jubileuszu IS PAN będą towarzyszyły nam przez cały październik. Kulminacją obchodów będzie całodniowa uroczystość, która odbędzie się 24 października br., w trakcie której będziemy m.in. debatować nad znaczeniem studiów slawistycznych wobec kryzysów i wyzwań kulturowo-społecznych.

Uczestnicy i uczestniczki seminarium. Fot. dr Wojciech Mądry.
Prof. Ryszard Grzesik w trakcie wygłaszania referatu. Fot. dr Wojciech Mądry.
Dr Adrien Quéret-Podesta w trakcie prezentacji. Fot. dr Wojciech Mądry.
Prof. Joanna Nowak w trakcie wygłaszania referatu. Fot. dr Wojciech Mądry.

Debata w IS PAN: „O mediach w czasie wojny”

  

19 września 2024 r. w Instytucie Slawistyki PAN oraz online odbyło się wydarzenie zatytułowane „O mediach w czasie wojny: Obywatelska Ukraina. Obrazy i narracje”, które było zwieńczeniem projektu badawczego „Visual Narratives of Civil Society. The Modern Ukraine Project” realizowanego przez dr Yanę Hladyr i dr Ewę Wróblewską-Trochimiuk w Instytucie Slawistyki PAN w ramach grantu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Dla Ukrainy.

Na początku spotkania badaczki podsumowały działania w ramach projektu m.in. wyświetlając krótki materiał filmowy,  a także prezentując cyfrowe archiwum pierwszego roku komunikacji wizualnej mediów społecznościowych w Ukrainie.

W kolejnej części odbyła się debata poświęcona ukraińskim mediom w obliczu rosyjskiej agresji, proponowanym nowym kierunkom badań i związanych z nimi naukowymi wyzwaniami. Swoje prezentacje pokazali: dr Paweł Dobrosielski (Instytut Kultury Polskiej UW), dr Katarzyna Glinianowicz (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ), dr Elżbieta Olzacka (Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ), prof. Borys Potiatynyk (Lwowski Uniwersytet Narodowy) oraz dr Olha Tkachenko (Instytut Slawistyki PAN).

Obecność wielu uczestników, a także żywe dyskusje kuluarowe dowiodły zainteresowania tematem.

Badaczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Na zdjęciu od lewej: dr Ewa Wróblewska-Trochimiuk, dr Yana Hladyr, dr Elżbieta Olzacka, dr Olha Tkachenko, dr Katarzyna Glinianowicz, prof. Borys Potiatynyk, Julia Gogol (tłumaczka), dr Paweł Dobrosielski. Fot. W. Nylec.
Dr Ewa Wróblewska-Trochimiuk w trakcie prezentacji. Fot. W. Nylec.
Prof. Borys Potiatynyk. Fot. W. Nylec.
Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia. Fot. W. Nylec.
Rozmowy kuluarowe. Fot. W. Nylec.

Instytut Slawistyki PAN na Festiwalu Nauki

 

20 września 2024 r. rozpocznie się 28. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie, która potrwa do 29 września. W tym czasie odbędzie się wiele wydarzeń, w tym lekcje popularyzujące naukę, których organizatorami są instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.

Jak co roku swój czynny udział w naukowej imprezie weźmie Instytut Slawistyki PAN. Dla badaczy i badaczek z Instytutu to świetna okazja do wyjścia poza środowisko akademickie i zaprezentowania wyników swoich badań wśród szerszej publiczności.

W tym roku naukowcy i naukowczynie z IS PAN zaproponują lekcje dla zorganizowanych grup szkolnych i wydarzenia otwarte.

W ramach lekcji festiwalowej dr hab. Joanna Roszak, prof. IS PAN poprowadzi dla młodzieży warsztat „Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa”. Podczas lekcji zaprezentowane zostaną fragmenty filmów i seriali z inkluzją wierszy. Prowadząca i uczniowie zastanowią się, jak obraz i słowo uzupełniają się i wzajemnie komentują. Dla młodszych uczniów (z klas 4–6) dr Agata Bielak zaproponowała lekcję „Czy muchomor zabija muchy? Obraz grzybów w polskiej kulturze”, która pozwoli odbyć kulturową podróż po fascynującym świecie grzybów. Przed najmłodszymi (z klas  1–3) dr Kinga Capik postawi pytania: Jak dawno powstała Ziemia? Kto był na Ziemi wcześniej dinozaury czy rekiny? Czy rośliny migrują tak jak ludzie? Warsztat „Wędrując po Ziemi w czasie i przestrzeni” pozwoli uczniom zrozumieć procesy zachodzące wokół nas.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach otwartych IS PAN, które odbędą się w Pałacu Staszica (Nowy Świat 72, Warszawa):

   

 

  • 24 września 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w sali 006 prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska, dr Maciej Mętrak oraz dr Michał Kotnarowski przedstawią wyniki swoich badań prowadzonych w ramach grantu NCN „Różnorodność językowa w Polsce” (2021-2026) (nr 2020/38/E/HS2/00006), afiliowanego przy Instytucie Slawistyki PAN i kierowanego przez prof. Nicole Dołowy-Rybińską. Wydarzenie „Na ile żywotne są języki mniejszościowe w Polsce?” przeznaczone jest dla dorosłych, którzy są zainteresowani tym, w jakim stopniu zachowana została różnorodność językowa w pięciu regionach Polski i co może mieć na nią wpływ w przyszłości.

 

  • Wszyscy, którzy chcą nauczyć się „czytać” memy i karykatury, nie mogą ominąć wystąpienia dr. Oresta Semotiuka, które odbędzie się 28 września 2024 r (sobota) o godz. 11.30 w sali 006. Wykład (połączony z warsztatem) „Karykatury polityczne i memy: widzieć, rozumieć, analizować” przybliży odpowiedzi na pytania: Jak „czytać” karykatury i memy? Czym jest karykatura polityczna? Kto wymyślił memy? Jaka jest różnica między memem a karykaturą? Jakie są ich główne rodzaje i cechy? Jak działa humor polityczny i jaka jest jego rola w czasach wojny?

 

 

  • 28 września to także dzień, w którym o godz. 15:30 w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie wykład performatywny zaprezentuje dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN. W spektaklu „Opowieść o tłumaczu” badaczka opowie o człowieku z XVII w., Mistrzu, który zamiast jednego życia miał dwa, a granice kultur i języków przekraczał z zadziwiającą wszystkich swobodą. Oprawę muzyczną zapewni Piotr Maślanka – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce klasycznej, współczesnej, filmowej, teatralnej, literackiej i etnicznej. Współpracował z najlepszymi polskimi orkiestrami, m.in. w 1999 r. uczestniczył w światowym tournée Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana. Z powodzeniem gra również w zespołach rozrywkowych. Od roku 2007 gra w zespole Michała Bajora i Magdy Umer. Na stałe współpracuje z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego  i Teatrem Ateneum w Warszawie. Jest także członkiem zespołu muzyki współczesnej Kwadrofonik, z którym nawiązał współpracę w 2020 r.
    Piotr Maślanka. Fot. Krzysztof Fajgiel.

    Prof. Agnieszka Ayşen Kaim. Fot. Mateusz Wędrzyk.

 

  • 28 września o godz. 13:00 (sala 144 w Pałacu Staszica) odbędzie się także wydarzenie organizowane przez Instytut Badań Literackich PAN z udziałem naszej badaczki dr Anny Zawadzkiej zatytułowane „Reprezentacje różnic klasowych w kulturze współczesnej”. Podczas wykładu badacze przyjrzą się „renesansowi różnicy klasowej” w różnych obiegach kultury: literaturze, sztuce, filmie, a także gatunkach tradycyjnie kojarzonych z kulturą popularną takich jak serial czy muzyka rozrywkowa (pop, rap).

Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.ispan.edu.pl oraz mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn), gdzie na bieżąco będziemy relacjonować nasz udział w Festiwalu Nauki.

Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stronie: https://festiwalnauki.edu.pl/.

Jubileuszowe seminarium w Poznaniu, 3 X

Z okazji jubileuszu 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN pracownicy i pracowniczki z poznańskiego oddziału organizują seminarium otwarte, na którym przedstawią badania prowadzone w poznańskiej pracowni.

Spotkanie odbędzie się 3 października 2024 r. w Sali Prezydialnej Pałacu Działyńskich w Poznaniu o godz. 12.00.

Referaty wygłoszą:

  1. Prof. dr hab. Ryszard Grzesik: „Zakład Historii Instytutu Slawistyki PAN, czyli nie tylko o starożytnościach słowiańskich”;
  2. Dr Adrien Quéret-Podesta: „Rola wczesnośredniowiecznych utworów kronikarsko-rocznikarskich z terenu Rzeszy w kształtowaniu środkowoeuropejskiego dziejopisarstwa w wiekach średnich”;
  3. Dr hab. Joanna Nowak, prof. IS PAN: „Rasa-naród-płeć-klasa: kategorie różnicujące świat społeczny w polskiej refleksji XIX wieku”;
  4. Dr hab. Maria Trawińska, prof. IS PAN: „Łacińskie korzenie polszczyzny”.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Wyjazd badawczy prof. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej

W dniach 15–29 sierpnia 2024 r. dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN wzięła udział w projekcie dotyczącym inwentaryzacji cmentarzy osadników polskich w południowej Brazylii, w dawnej kolonii Rio Claro. Najstarsze nagrobki pochodzą z początku XX wieku, wiele z nich jest opuszczonych i zaniedbanych.

Inicjatorem projektu był Sławomir Doliński, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Budowlanki w Inowrocławiu i nauczyciel w technikum na specjalizacji „architektura i konserwacja zabytków”. Wśród uczestników wyjazdu były również cztery uczennice tej szkoły, przedsiębiorca budowlany z Inowrocławia oraz dr Anna Zaręba z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK w Toruniu. Partnerem projektu był Zespół Folklorystyczny Mazury z Mallet.

Uczestnicy projektu pracowali na dwóch najstarszych cmentarzach na Kolonii Drugiej, mapując, inwentaryzując oraz prowadząc najpilniejsze prace zabezpieczające nagrobki.  Efektem projektu będzie interaktywna mapa oraz katalog dokumentujący najstarsze cmentarze.

Materiał filmowy z prowadzonych działań dostępny jest pod linkiem: https://olapolonia.tvp.pl/82048100/tajemnice-polskich-mogil?

Prof. Karolina Bielenin-Lenczowska wzięła ponadto udział w promocji swojej książki „Koloniści z Rio Claro. Społeczno-językowe światy polskich osadników w południowej Brazylii”(słowo/obraz terytoria 2024), która odbyła się podczas polonijnego wydarzenia „Cha com avos / Herbata z dziadkami” w Rio Claro do Sul 26.08.2024 roku.

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Prace zabezpieczające i inwentaryzacja cmentarzy polskich osadników w kolonii Rio Claro -Mallet” finansowanego przez Instytut Polonika: nr 6/W/DPD/2024; kierownik: Sławomir Doliński.

Prof. Karolina Bielenin-Lenczowska podczas prac inwentaryzacyjnych. Fot. Sławomir Doliński.
Spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Kurytybie – prof. Karolina Bielenin-Lenczowska i Konsul Generalna Marta Olkowska. Fot. Sławomir Doliński.
Prof. Karolina Bielenin-Lenczowska podczas promocji książki „Koloniści z Rio Claro”. Fot. Wagner Nascimento de Souza.
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na używanie tzw. ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close