Wręczenie dyplomów doktora habilitowanego

Dnia 25.11.2024 r. podczas posiedzenia Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN prof. dr hab. Anna Zielińska, przewodnicząca Rady Naukowej IS PAN oraz dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN, zastępczyni dyrektora ds. naukowych, wręczyły dyplomy doktora habilitowanego Annie Jawor oraz Annie Zawadzkiej.

Serdecznie gratulujemy!

Dr hab. Anna Jawor. Fot. W. Nylec.
Dyplom dr hab. Anny Zawadzkiej. Fot. W. Nylec.

Spotkanie i wręczenie nagrody Kowadła prof. Tokarskiej-Bakir

W najbliższy wtorek 26 listopada odbędzie się spotkanie wokół książki prof. dr hab. Joanny Tokarskiej-Bakir „Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego” (Wydawnictwo Czarna Owca).

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w synagodze Kupa przy ul. Miodowej 27 w Krakowie.

Rozmowę z Autorką prowadzić będą historycy:

– dr Paweł Sękowski – prezes Stowarzyszenia „Kuźnica” i adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego;

– Michał Zajda – z ramienia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, pracownik Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Kuźnica” oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

 

Kolejnego dnia, tj. 27 listopada, o godz. 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia „Kuźnica” w Krakowie (Al. Słowackiego 44, parter), odbędzie się uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody Kowadła prof. Tokarskiej-Bakir: https://www.kuznica.org.pl/4854-2/

Laudację wygłosi prof. Łukasz Tomasz Sroka. W części artystycznej wystąpi skrzypaczka Anna Śliwczyńska.

 

Serdecznie zapraszamy!

Granty na promocję i popularyzację nauki

 

Z radością informujemy, że w tym miesiącu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Instytutowi Slawistyki oraz Fundacji Slawistycznej granty na promocję i popularyzację nauki.

W ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja Nauki”:

dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN oraz dr Kinga Capik zrealizują projekt „W ciągłym ruchu, rzecz o globalnej migracji”;

– Instytut Slawistyki PAN otrzymał środki na realizację projektu popularyzującego badania slawistyczne pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”;

prof. dr hab. Helen Krasowska zrealizuje projekt pt. „Bukowiński Festiwal Nauki IX-X” (grant przyznany Fundacji Slawistycznej, realizowany w wydawnictwie ISPAN).

 

W ramach programu „Doskonała Nauka II – Monografie” w wydawnictwie IS PAN będą realizowane następujące projekty:

– „Wydanie tomu Spuścizna Zdzisława Stiebera” – pod red. prof. dr hab. Doroty K. Rembiszewskiej;

– „Tłumaczenie i wydanie monografii Spaghetti z ajwarem” – autorstwa dr hab. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej, prof. IS PAN.

 

Jednocześnie w ramach programu „Doskonała Nauka II – Monografie” w wydawnictwie IS PAN będą realizowane granty przyznane Fundacji Slawistycznej:

– „Wydanie Testimoniów najdawniejszych dziejów Słowian. Seria grecka, z. 1” – opracowanie i tłumaczenie dr hab. Anna Kotłowska, prof. UAM;

– „Wydanie monografii Pogranicze polsko-wschodniosłowiańskie. Studia wyrazowe. Część 3” – autorstwa prof. dr hab. Doroty K. Rembiszewskiej i prof. dr. hab. Janusza Siatkowskiego;

– „Wydanie Leksykonu aksjologicznego Słowian i ich sąsiadów, t. 6: Rodzina” – pod redakcją dr hab. Doroty Pazio-Wlazłowskiej, prof. IS PAN.

„Kocia muzyka” w finale konkursu na Książkę Reporterską Roku

Tom I. Fot. Wydawnictwo Czarna Owca.

Z radością informujemy, że książka prof. Joanny Tokarskiej-Bakir „Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego”, t. 1 (Wydawnictwo Czarna Owca) trafiła do finału piątej edycji konkursu na Książkę Reporterską Roku.

Spośród 80 zgłoszonych publikacji wyboru dokonało jury konkursu w składzie: Bartek Chaciński, Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska oraz Małgorzata Szejnert.

W drugim etapie prac jury, podczas kolejnego posiedzenia, z finałowej dwunastki zostanie wyłoniona najlepsza piątka, a z niej wskazana zwycięska publikacja.

Na najlepszą książkę z piątki będą mogli głosować także internauci, wskazując Nagrodę Czytelników.

Autorkę lub autora, który otrzyma nagrodę za Książkę Reporterską Roku 2024, poznamy podczas gali Grand Press 2024, 10 grudnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Uroczystość będzie transmitowana na antenie TVN 24.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press, a partnerem nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Wrocław. Partnerem Nagrody Czytelników jest ORLEN.

Trzymamy kciuki za naszą badaczkę!

Źródło: materiał prasowy organizatora.

Wręczenie nominacji profesorskiej Helenie Krasowskiej

Prezydent RP Andrzej Duda oraz prof. dr hab. Helena Krasowska. Fot. archiwum prywatne prof. Krasowskiej.

6 listopada 2024 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie nominacji profesorskich. Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście wręczył nominację profesorską Helenie Krasowskiej, która uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.

Prof. dr hab. Helena Krasowska urodziła się w Pance na Bukowinie. Studia wyższe ukończyła w Rzeszowie. Dalszą drogę naukową związała z Instytutem Slawistyki PAN. W 2004 r. uzyskała stopień doktora, a w 2013 r. doktora habilitowanego i prof. IS PAN. Tytuł profesora został nadany jej w maju 2023.

Jest organizatorką licznych konferencji naukowych, spotkań, warsztatów, w tym Bukowińskich Festiwali Nauki. W Instytucie Slawistyki PAN była Kierownikiem Zakładu Językoznawstwa (2013–2015), a także Zastępcą Dyrektora ds. naukowych w latach 2015–2019. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Prowadzi badania i dokumentuje zanikające ślady kultury polskiej na Ukrainie, w Rumunii, w Republice Mołdawii. Z perspektywy dokumentacji dziedzictwa kulturowego, zastosowanych nowych środków badawczych i nowej metodologii jej prace są zdecydowanie nowatorskie i unikatowe. Jest kierownikiem kilku grantów oraz autorką licznych monografii. Odebranie nominacji profesorskiej Badaczka traktuje jako wyraz uznania dla rozwoju światowej nauki i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Wpisuje się 20-letnią pracą naukową w jubileusz 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN ogromem zasług na polu naukowym, popularno-naukowym, dydaktycznym i wkładem w rozwój społeczeństwa. Jest niekwestionowanym autorytetem swojej dyscypliny naukowej.

Prof. Helena Krasowska z odebraną nominacją profesorską w Pałacu Prezydenckim. Fot. archiwum prywatne prof. Krasowskiej.

 

Wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2024 dla dr K. Panz

Z radością informujemy, że dr Karolina Panz otrzymała Wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2024!

Jak czytamy na stronie Muzeum POLIN: „Karolina Panz od blisko 20 lat łączy rolę badaczki losów Żydów podhalańskich z działaniami na rzecz przywracania pamięci. W archiwach krajowych i zagranicznych poszukuje materiałów dotyczących ich historii, spotyka się z Ocalałymi i potomkami żydowskich Podhalan. Organizuje spotkania z Ocalałymi nowotarżanami i upamiętnia Żydów Podhala w rocznice ich Zagłady”.

Serdecznie gratulujemy naszej badaczce oraz laureatom konkursu!

Szczegóły dostępne są na stronie: https://www.polin.pl/pl/nagroda

Nagroda Komitetu Językoznawstwa PAN dla prof. P. Sobotki

Z radością informujemy, że na wniosek kapituły Nagrody Komitetu Językoznawstwa PAN, działającej w tegorocznej edycji konkursu pod przewodnictwem prof. dr. hab. Macieja Raka, członkowie Komitetu na posiedzeniu plenarnym w dniu 14 października 2024 r. Nagrodę Komitetu Językoznawstwa PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie językoznawstwa w roku 2023 przyznali w kategorii osiągnięcie naukowe prof. dr. hab. Piotrowi Sobotce za rozprawę „Etymologia a gramatyka. Perspektywa funkcjonalna w rekonstrukcji dziejów słów”.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa IS PAN i dostępna jest w repozytorium iReteslaw: https://ispan.waw.pl/ireteslaw/handle/20.500.12528/1971

Serdecznie gratulujemy!

Obchody jubileuszu 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN

24 października br. Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk świętował swój jubileusz 70-lecia. Całodniowa uroczystość odbyła się w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica. W obchodach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz naukowych Polskiej Akademii Nauk, placówek dyplomatycznych, instytucji edukacyjnych, pracowniczki i pracownicy Instytutu Slawistyki PAN.

O godz. 10.00 zgromadzonych gości powitała dr Małgorzata Kasner, wicedyrektorka ds. ogólnych i Przewodnicząca Komitetu Obchodów Jubileuszu 70-lecia IS PAN.

Następnie głos zabrały: prof. Ewa Golachowska dyrektorka IS PAN, prof. Karolina Bielenin-Lenczowska, wicedyrektorka ds. naukowych, a także dr Dorota Leśniewska, kierowniczka Wydawnictwa IS PAN. Opowiedziały o dokonaniach instytutu, o pokonywanych trudnościach, ale i radości z obchodzonego święta.

Do prezentacji Instytutu Slawistyki odniósł się gość jubileuszu dr hab. Maciej Gdula, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podkreślił m.in. wielkie znaczenie badań slawistycznych w kontekście wyzwań współczesności, a także przyszłości:

„Slawistyka jest rozwojową dziedziną z punktu widzenia tego, jak będzie zmieniał się skład etniczno-kulturowy Polski, ponieważ już teraz widać, że będzie wiele słowiańskich mniejszości […] tutaj więc jest duże pole analizy dla Państwa tego, co się będzie działo w zakresie procesów interakcji kulturowej […] To jest nam bardzo potrzebne, żeby zrozumieć, co się dzieje z nami i wokół nas”.

Wiceminister, a następnie prof. dr hab. Andrzej Buko, Dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, złożyli życzenia i szczere gratulacje z okazji okrągłego jubileuszu.

Po inauguracji rozpoczęła się pierwsza część debaty zatytułowanej „Badania slawistyczne wobec kryzysów i wyzwań społeczno-kulturowych współczesności”, której transmisję można było śledzić także online w mediach społecznościowych instytutu. W dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. Florentina Badalanova-Geller (The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, The British Museum, University College London), dr Karolina Ćwiek-Rogalska (Instytut Slawistyki PAN), prof. dr. Michael Moser (Institut für Slawistik, Universität Wien) oraz prof. dr Kristina Rutkovska (Vilniaus Universitetas, Polonistikos Centras). Rozmowę moderowała dr Małgorzata Kasner. Podjęte przez badaczy tematy, m.in. znaczenie i miejsce slawistyki w świecie na krawędzi poważnych kryzysów (politycznych, społecznych i kulturowych), poszukiwanie sposobów na ich złagodzenie oraz działania dla dobra wspólnego, wywołały interesującą dyskusję, która podczas przerwy przeniosła się do kuluarów Pałacu Staszica.

W drugiej części dyskusji poświęconej dziejom instytutu uczestniczyły cztery generacje naukowczyń i naukowców IS PAN. Głos zabrali: prof. Katarzyna Osińska, prof. Nicole Dołowy-Rybińska, oraz dr Piotr Szatkowski. Rozmowę moderowała prof. Ewa Golachowska. Także w tej części osoby z sali spontanicznie reagowały na podnoszone tematy, rekonstruowały przeszłość instytucji widzianej przez pryzmat biografii osobistych.

Popołudniowa gala jubileuszowa rozpoczęła się od występu zespołu muzyki dawnej La Tempesta, a jej współgospodarzami byli uczeni z IS PAN: dr Olha Tkachenko i dr Paweł Kowalski.

Galę otworzył prof. dr hab. Marek Konarzewski, Prezes PAN, który po uroczystym wystąpieniu wręczył pracowniczkom i pracownikom instytutu przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę – Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę.

Srebrnym Krzyżem Zasługi zostali nagrodzeni: dr hab. Anna Albertyna Engelking, prof. IS PAN, dr hab. Ewa Kazimiera Golachowska, prof. IS PAN, prof. dr hab. Dorota Krystyna Rembiszewska oraz dr hab. Roman Roszko, prof. IS PAN. Brązowym Krzyżem Zasługi prezydent nagrodził: dr Karolinę Ćwiek-Rogalską, prof. dr hab. Nicole Ewę Dołowy-Rybińską, dr Dorotę Magdalenę Leśniewską, dr hab. Joannę Marię Roszak, prof. IS PAN oraz dr Ewę Wróblewską-Trochimiuk. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali: dr Wojciech Mądry, dr hab. Joanna Nowak, prof. IS PAN, dr Małgorzata Maria Ostrówka oraz dr hab. Maria Magdalena Trawińska, prof. IS PAN. Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę zostali nagrodzeni: dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN oraz prof. dr hab. Piotr Sobotka.

W uroczystości siedemdziesięciolecia uczestniczyli także dyplomaci z Ambasady Ukrainy oraz Ambasady Republiki Litewskiej (p. Ana Kočegarova-Maj, attaché do spraw kultury). Głos zabrała Radca Ambasady Ukrainy p. Olena Tsybuch, która podkreśliła zaangażowanie Instytutu Slawistyki PAN w działaniach na rzecz Ukrainy, zwłaszcza po agresywnej napaści Rosji na Ukrainę 24.02.2022 r.

Na zakończenie dyrekcja IS PAN oraz prof. dr hab. Anna Zielińska, przewodnicząca Rady Naukowej, dyrektorka instytutu w latach 2015–2023, podziękowały osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju instytutu za działania na rzecz dobra wspólnego, nauki i społeczeństwa. Prof. dr hab. Anna Zielińska, podkreślając rolę aktywności instytutu na rzecz Ukrainy, wyróżniła osoby, które były zaangażowane w organizację otwartych bezpłatnych kursów języka ukraińskiego i języka polskiego w latach 2022–2024.

Po gali odbył się koktajl, któremu towarzyszyły ożywione dyskusje, wspomnienia. Całość obchodów wywołała wiele uśmiechów i radości ze wspólnego spotkania, a także stała się źródłem pozytywnych emocji oraz nadziei na dalszy rozwój Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu  pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu  „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Na zdjęciu od lewej: prof. D. K. Rembiszewska, dr M. Ostrówka, prof. J. Roszak, dr E. Wróblewska-Trochimiuk, prof. N. Dołowy-Rybińska. Fot. W. Nylec.
Uczestnicy pierwszej części debaty. Od lewej: dr M. Kasner, prof. K. Rutkovska, prof. M. Moser, prof. F. Badalanova-Geller, dr K. Ćwiek-Rogalska. Fot. W. Nylec.
Dr hab. Maciej Gdula, Podsekretarz stanu w MNiSW. Fot. W. Nylec.
Goście uroczystości jubileuszowej. W pierwszym rzędzie od lewej: prof. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. Ewa Golachowska, prof. Marek Konarzewski, Prezes PAN, prof. Andrzej Buko, Dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych, p. Olena Tsybukh, Radca Ambasady Ukrainy w RP. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Prof. Marek Konarzewski, Prezes PAN. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Rozmowy kuluarowe. Fot. W. Nylec.
Dr Martina Ireinová oraz prof. Ewa Golachowska, Dyrektor IS PAN. Fot. W. Nylec
Goście uroczystości. Fot. W. Nylec.
P. Olena Tsybuch, Radca Ambasady Ukrainy w RP. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Prof. Ewa Golachowska, Dyrektor IS PAN, ze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Fot. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Prowadzący galę dr Olha Tkachenko i dr Paweł Kowalski. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.

Prof. Joanna Goszczyńska uhonorowana odznaką Bene Merito

W dniu 22.10.2024 r. prof. dr hab. Joanna Goszczyńska została uhonorowana odznaką Bene Merito, przyznawaną przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Uroczystość odbyła się w sali balowej pałacu Fuerstenbergów – siedzibie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze. W laudacji charge d’affaire Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Gajewski prezentując zasługi prof. Joanny Goszczyńskiej podkreślił, że jest ona „wybitną slawistką, bohemistką i słowacystką, Osobą-Instytucją, bez której Polacy nie wiedzieliby tyle o Czechach, a Czesi i Słowacy – tyle sami o sobie”.

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Joanna Goszczyńska w trakcie uroczystości w pałacu Fuerstenbergów. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Joanna Goszczyńska w trakcie uroczystości w pałacu Fuerstenbergów. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Joanna Goszczyńska w trakcie uroczystości w pałacu Fuerstenbergów. Fot. archiwum prywatne.
Prof. Joanna Goszczyńska z odznaczeniem. Fot. archiwum prywatne.

Nagroda dla zespołu „Słownika stereotypów i symboli ludowych”

Z radością informujemy, że zespół etnolingwistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Instytutu Slawistyki PAN kierowany przez prof. Stanisławę Niebrzegowską-Bartmińską otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie” za rok 2023 w kategorii Inicjatywa Wydawnicza za „Słownik stereotypów i symboli ludowych”, ukazujący się od 1996 roku nakładem Wydawnictwa UMCS w Lublinie.

„Literatura na Świecie” to prestiżowy  miesięcznik poświęcony literaturze obcej wydawany od 1971 w Warszawie. Jak czytamy na stronie pisma, ukazują się w nim „monograficzne numery poświęcone jednemu pisarzowi (Bryce, Nabokov, Beckett, Cortazar, Brodski, Barth, Kafka, Borges, Celine, Plath, Blixen, Henry Miller, Kundera, Havel) bądź prezentacji jakiegoś kręgu kulturowego (Latynosi, Quebec, Maghreb, Sycylia) lub zjawiska (numer erotyczny, pijacki, o śmierci, Talmud, herezje, esej francuski, sztuczna inteligencja)”. Nagroda „Literatury na Świecie” przyznawana jest od 1972 roku.

Dla zespołu etnolingwistycznego to niezwykle ważna nagroda, motywująca do
pracy nad kolejnymi tomami „Słownika stereotypów i symboli ludowych”, którego
koncepcję stworzył i przez lata rozwijał prof. Jerzy Bartmiński. Jego zamierzeniem
było opracowanie dzieła pokazującego bogactwo wyobrażeń ludowych, tradycyjny
obraz świata i człowieka utrwalony w języku, folklorze i obrzędach. Dotychczas
opublikowane zostały cztery części tomu „Kosmos” (1996–2012) oraz siedem
części tomu „Rośliny” (2017–2022). Niebawem ukaże się pierwsza część tomu
„Zwierzęta”, który jest opracowywany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2022–2027.

„Słownik stereotypów i symboli ludowych” to najważniejsze dzieło realizowane w Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego. Tu znajduje się jego kartoteka i księgozbiór.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na używanie tzw. ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close