Dr hab. Helena Krasowska odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi

Z dumą informujemy, że 16 maja 2019 roku dr hab. Helena Krasowska, profesor instytutu (IS PAN) została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uroczystość odznaczenia miała miejsce w Charkowskiej Filharmonii podczas obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzej Dudy odznaka została wręczona przez Konsula Generalnego RP w Charkowie Janusza Jabłońskiego.

Czytaj dalejDr hab. Helena Krasowska odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi

Dr Ewa Wróblewska-Trochimiuk laureatką konkursu SONATA Narodowego Centrum Nauki

Z radością informujemy, że projekt „Wizualne artykulacje oporu politycznego w Chorwacji i Serbii po roku 2000” autorstwa dr Ewy Wróblewskiej-Trochimiuk został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu SONATA 14.

W ramach projektu badaczka zamierza sprawdzić, w jakim stopniu akty oporu mające miejsce w Chorwacji i Serbii po 2000 roku i wytwarzana przez nie ikonosfera są artykulacją autodefiniującego się społeczeństwa obywatelskiego. Fenomen oporu jest więc rozumiany jako moment założycielski transformującego się społeczeństwa, w którym przemawia ono i uwidacznia swoje istnienie, na nowo definiując wspólnotę.

Czytaj dalejDr Ewa Wróblewska-Trochimiuk laureatką konkursu SONATA Narodowego Centrum Nauki

Projekt „Ciało i dusza narodu. Wątki volkistowskie we wczesnej polskiej myśli narodowo-demokratycznej (1895–1918)” rekomendowany do finansowania w konkursie OPUS Narodowego Centrum Nauki

Z radością informujemy, że zgodnie z decyzją Dyrektora NCN projekt „Ciało i dusza narodu. Wątki volkistowskie we wczesnej polskiej myśli narodowo-demokratycznej (1895–1918)” autorstwa dr Claudii Marianny Snochowskiej-Gonzalez został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu OPUS 16 i od tego roku będzie realizowany w IS PAN.

Czytaj dalejProjekt „Ciało i dusza narodu. Wątki volkistowskie we wczesnej polskiej myśli narodowo-demokratycznej (1895–1918)” rekomendowany do finansowania w konkursie OPUS Narodowego Centrum Nauki

Mgr Natalia Judzińska laureatką konkursu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki

17 maja 2019 roku Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło kolejne edycje swoich najpopularniejszych konkursów na projekty badawcze w zakresie badań podstawowych.

Do finansowania skierowano projekt „Proces instytucjonalizacji getta ławkowego w Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie w dwudziestoleciu międzywojennym” autorstwa mgr Natalii Judzińskiej, doktorantki IS PAN. Opiekunką naukową projektu jest dr hab. Anna Engelking, prof. IS PAN.

Czytaj dalejMgr Natalia Judzińska laureatką konkursu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki

Dr hab. Helena Krasowska, prof. IS PAN z wykładami na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu w Bukareszcie (Erasmus+)

W dniach 7–11 maja 2019 r. dr hab. Helena Krasowska, prof. IS PAN wygłosiła gościnne wykłady na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu w Bukareszcie w ramach programu Erasmus+ (Staff Mobility for Teaching).

Czytaj dalejDr hab. Helena Krasowska, prof. IS PAN z wykładami na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu w Bukareszcie (Erasmus+)

Dr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN z odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Z radością informujemy, że w dniu 8 maja 2019 roku podczas otwarcia XVI Sesji Doktoranckiej Instytutu Slawistyki PAN odbyła się uroczystość wręczenia dr hab. Ewie Golachowskiej, prof. IS PAN, odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laudację wygłosiła Dyrektor Instytutu Slawistyki PAN prof. dr hab. Anna Zielińska.

Czytaj dalejDr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN z odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Prof. Małgorzata Korytkowska uhonorowana Wielką Nagrodą Naukową Instytutu Języka Bułgarskiego „Проф. Любомир Андрейчин“

Z ogromną radością informujemy, że Rada Naukowa Instytutu Języka Bułgarskiego „Проф. Любомир Андрейчин“ Bułgarskiej Akademii Nauk jednogłośnie postanowiła uhonorować profesor Małgorzatę Korytkowską Wielką Nagrodą Naukową Instytutu Języka Bułgarskiego „Проф. Любомир Андрейчин“ (bułg. Голямата награда за наука на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“). Nagroda ta stanowi wyraz uznania dla ogromnego wkładu prof. Małgorzaty Korytkowskiej w rozwój językoznawstwa bułgarystycznego i jej oddania językowi bułgarskiemu, które przekazała swoim wychowankom.

Nagroda zostanie wręczona podczas obchodów święta Instytutu Języka Bułgarskiego – 15 maja 2019 roku – w czasie oficjalnej części jubileuszowej międzynarodowej konferencji Instytutu Języka Bułgarskiego. Konferencja poświęcona będzie 150. rocznicy powstania Bułgarskiej Akademii Nauk. Informację o konferencji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Języka Bułgarskiego pod adresem http://ibl.bas.bg/confibl2019/.

Serdecznie gratulujemy!