Zaproszenie na konferencję kończącą łużycką część projektu SMiLE (Sustaining Minoritized Languages in Europe), 31 maja 2019 r., Budziszyn

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji kończącej realizację badań prowadzonych w ramach projektu „Sustaining Minoriotized Languages in Europe” (SMiLE) finansowanego przez  Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage w Waszyngtonie. Konferencja organizowana przez Instytut Łużycki (Serbski institut/Sorbisches Institut) odbędzie się 31 maja 2019, w godzinach 13.00–18.00. w Domu Łużyckim (Serbski dom) w Budziszynie, Niemcy. Konferencja poświęcona będzie prezentacji najważniejszych wyników badań dotyczących wysiłków związanych z zachowaniem i rewitalizacją języków łużyckich.

Czytaj dalejZaproszenie na konferencję kończącą łużycką część projektu SMiLE (Sustaining Minoritized Languages in Europe), 31 maja 2019 r., Budziszyn

Zaproszenie na konferencję „Przeszłość w leksyce polskiej i łacińskiej. In memoriam Elżbietae Kędelska”, 11 kwietnia 2019 r., Poznań

Zakład Językoznawstwa Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w konferencji „Przeszłość w leksyce polskiej i łacińskiej. In memoriam Elżbietae Kędelska”, która odbędzie się 11 kwietnia 2019 roku w Poznaniu.

Zamierzamy podjąć zagadnienia bliskie Profesor Elżbiecie Kędelskiej, takie jak historia języka, leksyka i leksykografia polsko-łacińska. Planowana konferencja będzie wyrazem uznania dla Jej dorobku naukowego oraz spotkaniem integrującym nasze środowisko.

Program konferencji

W imieniu organizatorów
dr hab. Maria Trawińska, prof. IS PAN

Zaproszenie na międzynarodową konferencję naukową „Wiktor Petrow-Domontowycz – mapowanie twórczości pisarza”, 6–7 czerwca 2019 r., Kraków

Katedra Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję naukową „Wiktor Petrow-Domontowycz – mapowanie twórczości pisarza”, w Krakowie, 6–7 czerwca 2019 r.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.viktorpetrov.filg.uj.edu.pl/

Badaczki z Instytutu Slawistyki IS PAN na konferencji Association for Slavic, East European & Eurasian Studies w Bostonie

W dniach 6–9 grudnia 2018 roku w Bostonie odbyła się 50. konferencja organizowana przez Association for Slavic, East European & Eurasian Studies, w której udział wzięły badaczki z Instytutu Slawistyki PAN: dr Ewelina Drzewiecka, dr Ewa Wróblewska-Trochimiuk oraz dr Anna Boguska. Już po raz drugi badaczki z Zespołu Bałkanistycznego prezentowały wyniki swoich badań podczas tej prestiżowej konferencji.

Czytaj dalejBadaczki z Instytutu Slawistyki IS PAN na konferencji Association for Slavic, East European & Eurasian Studies w Bostonie

Prof. Tokarska-Bakir z referatem podczas konferencji w Nagoi

Konferencja „Memory of World War Two in Poland and Japan: The Holocaust and Hiroshima in Comparative Perspectives” została zorganizowana przez prof. Ariko Kato z World Liberal Arts Center na Uniwersytecie w Nagoi w Japonii. Konferencja, która toczyła się przy pełnej sali na Uniwersytecie w Nagoi, ściągnęła wielu japońskich polonistów. Wśród nich znajdował się Masahiko Nishi, tłumacz z jidysz, obecni byli też przedstawiciele Katedry Slawistyki w Sapporo, którzy na zaproszenie dr hab. Nicole Dołowy-Rybińskiej odwiedzą nasz Instytut w czerwcu. Tematem obrad było porównanie narodowych skutków dwóch katastrof, jakimi zakończyła się II wojna światowa: Hiroszimy dla Japończyków i zagłady Żydów dla Polaków.

Czytaj dalejProf. Tokarska-Bakir z referatem podczas konferencji w Nagoi

Dr Elżbieta Janicka z wykładem na Uniwersytecie w Ottawie oraz na konferencji „Lessons and legacies” w Saint Louis (USA)

W dn. 30 października 2018 r. dr Elżbieta Janicka wygłosiła wykład „Holocaust revisionism as a state policy? The origins, significance, failure and long-term consequences of the recent Holocaust-speech law in Poland” na zaproszenie Wydziału Historii i Vered Jewish Canadian Studies Program Uniwersytetu w Ottawie.

Czytaj dalejDr Elżbieta Janicka z wykładem na Uniwersytecie w Ottawie oraz na konferencji „Lessons and legacies” w Saint Louis (USA)

Na rzecz rozwoju języka polskiego poza granicami kraju

Na początku września w Berdiańsku odbyły się warsztaty dla nauczycieli języka polskiego pracujących przy organizacjach polskich na Ukrainie. W wydarzenie to zaangażowano dwie badaczki z Instytutu Slawistyki PAN: dr hab. Helenę Krasowską, prof. IS PAN oraz dr Ewę Wróblewską-Trochimiuk.

W panelu naukowo-dydaktycznym wzięło udział 25 osób. Warsztaty były współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Fundację Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Czytaj dalejNa rzecz rozwoju języka polskiego poza granicami kraju