https://ispan.waw.pl/ireteslaw/
Repozytorium powstało w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauki przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Slawistycznej. Repozytorium obejmuje dwie kolekcje:
Zbiór „Dokumenty slawistyczne” to unikatowe, specjalistyczne repozytorium rozpraw doktorskich, autoreferatów i recenzji oraz preprintów prac naukowych z zakresu światowej slawistyki językoznawczej i dziedzin pokrewnych służy upowszechnianiu i popularyzowaniu prac naukowych, a tym samym usprawnia proces wymiany myśli naukowej pomiędzy badaczami w różnych ośrodkach i krajach. iReteslaw jest repozytorium tematycznym, co różni go od repozytoriów instytucjonalnych. Dzięki temu zawartość i zasięg bazy są szersze, niż ma to miejsce w tradycyjnych repozytoriach, ograniczonych do publikacji danej instytucji naukowej.
Zbiór „Wydawnictwa Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk” od 2016 roku pełni rolę platformy książkowej IS PAN. Są w nim upowszechniane w otwartym dostępie publikacje książkowe, które od 2016 roku ukazują się w wersji elektronicznej (wyłącznie lub równocześnie z wersją drukowaną). Uzupełniają go prace publikowane do 2015 roku włącznie, które pierwotnie wydano drukiem i do których uzyskano odpowiednią licencję. Niektóre starsze prace są dostępne w wersji elektronicznej w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (RCIN), w otwartym bądź ograniczonym dostępie.
IS PAN publikuje prace z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i historii Słowian. Prowadzi sześć serii wydawniczych: „Język na Pograniczach”, „Kultura na Pograniczach”, „Literatura na Pograniczach”, „Prace Slawistyczne. Slavica”, „Idee Wędrowne na Słowiańskich Bałkanach” oraz „Діалектологічні студії / Studia Gwarowe” we współpracy z Instytutem Ukrainoznawstwa im. I. Krypiakewycza Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Niektóre monografie oraz prace zbiorowe ukazują się okazjonalnie poza seriami.
Wszystkie teksty w repozytorium zamieszczone do 2022 roku włącznie ukazują się w otwartym dostępie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL), a od 2023 roku – Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Oznacza to, że są dostępne nieodpłatnie dla użytkowników, w tym instytucji. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, rozpowszechniać, drukować, przeszukiwać pełen tekst każdego z tomów, jak również publikować do niego odnośniki bez uzyskiwania zgody wydawcy czy autora.
W latach 2017–2018 zadanie finansowane w ramach umowy 695/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
W latach 2019–2020 zadanie finansowane w ramach umowy 570/P-DUN/2019 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.