Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Macieja Mętraka

Rada Naukowa Dyscypliny Językoznawstwo oraz Dziekanat Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie zawiadamia, że w dniu 1 grudnia 2020 roku o godz. 16.00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym mgr. Macieja Mętraka.

Tytuł rozprawy: „Mapa świata z jarmarcznej ulotki – czeska dziewiętnastowieczna twórczość kramarska w perspektywie etnolingwistycznej”.

Promotor: prof. dr hab. Zbigniew Greń (UW).

Recenzenci: dr hab. Renata Bura (UJ) i prof. dr hab. Anna Tyrpa (IJP PAN).

Rozprawa oraz recenzje dostępne są pod adresem: http://www.polon.uw.edu.pl/przewody-doktorskie#metrak

Link do uczestnictwa w publicznej obronie rozprawy doktorskiej zostanie udostępniony po wcześniejszej rejestracji. Zgłoszenie należy przesłać na adres: kakuchar@uw.edu.pl. Rejestracja uczestników będzie otwarta od godz. 9.00 w dniu 23.11.2020 r. do godz. 9.00 w dniu 25.11.2020 r.

Zaproszenie na promocję książki „Meddah, turecki teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową”, 20 listopada 2020 r.

Okładka książki Meddah turecki teatr jednego aktora

Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” zaprasza na spotkanie wokół książki Agnieszki Aysen Kaim Meddah, turecki teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową (seria „Communicare” Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2020).

Dyskusja jest planowana na platformie zoom pod linkiem: https://us02web.zoom.us/j/9302277781?pwd=YkFSeXduS0JnZWhibnhtU3lrL1BpQT09

Meeting ID: 930 227 7781

Passcode: Baha2008

Transmisję na Facebooku można obejrzeć tutaj: https://fb.me/e/7MXwSNBUV

Spotkanie odbędzie się 20 listopada, piątek, godz. 14.00–15.30.

Spotkanie prowadzić będzie prof. Paweł Rodak z  Instytutu Kultury Polskiej , redaktor serii „Communicare” (WUW). To spotkanie w wirtualnej przestrzeni, jedynej obecnie dostępnej, jest formą promocji książki i towarzyszy XV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Opowiadania  Po/Piśmienni 19–22 listopada 2020 https://festiwalopowiadania.pl.

Czytaj dalejZaproszenie na promocję książki „Meddah, turecki teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową”, 20 listopada 2020 r.

Otwarte zebranie Zakładu Językoznawstwa IS PAN, 24 listopada 2020 r.

Serdecznie zapraszamy na otwarte zebranie Zakładu Językoznawstwa IS PAN, które odbędzie się 24 listopada 2020 roku o godzinie 12.00 na platformie Zoom.

Podczas zebrania dr Dorota Pazio-Wlazłowska wygłosi referat pt. „Cerkiew w kręgu wartości rodzinnych”.

Osoby spoza IS PAN zainteresowane udziałem w zebraniu proszone są o kontakt z sekretariatem: sekretariat@ispan.waw.pl.

Promocja monografii „Trójjęzyczność ukraińsko-rosyjsko-polska Ukraińców niepolskiego pochodzenia” autorstwa dra Pavla Levchuka

Dn. 25 listopada odbędzie się promocja monografii Trójjęzyczność ukraińsko-rosyjsko-polska Ukraińców niepolskiego pochodzenia autorstwa Pavla Levchuka. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, a jego transmisję będzie można oglądać na fanpage’u IS PAN na Facebooku.

Czytaj dalejPromocja monografii „Trójjęzyczność ukraińsko-rosyjsko-polska Ukraińców niepolskiego pochodzenia” autorstwa dra Pavla Levchuka

Otwarte seminarium Zakładu Językoznawstwa IS PAN, 20 października 2020 r.

Zapraszamy na otwarte seminarium Zakładu Językoznawstwa Instytutu Slawistyki PAN, które odbędzie się 20 października 2020 roku o godzinie 12.00. Na zebraniu mgr Szymon Pogwizd wygłosi referat: „Wybrane przykłady zbieżności leksykalnych w języku polskim oraz dialekcie wschodniosłowackim na tle ogólnosłowiańskim”.

Zebranie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom.

Link do zebrania można uzyskać, kontaktując się z sekretariatem IS PAN (sekretariat@ispan.waw.pl).

Otwarte zebranie naukowe Zakładu Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa Instytutu Slawistyki PAN, 13 października 2020 r.

Serdecznie zapraszamy na otwarte zebranie naukowe Zakładu Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa Instytutu Slawistyki PAN, które odbędzie się w dniu 13 października 2020 roku w godzinach 14.30–16.30 w trybie on-line.

Podczas zebrania mgr Patrycja Chajęcka (doktorantka w Szkole Doktorskiej „Anthropos”) wygłosi referat pt. „Przemiany obrazu Zagrzebia w najnowszej prozie chorwackiej”.

Czytaj dalejOtwarte zebranie naukowe Zakładu Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa Instytutu Slawistyki PAN, 13 października 2020 r.

Ćwiczenia z ekspansji. Gorączka brazylijska i początki ruchu narodowodemokratycznego w Polsce – wykład dr Claudii Snochowskiej-Gonzalez

logo Festiwalu Nauki

Czy pod koniec XIX wieku Polska mogła zostać mocarstwem kolonialnym? Nawet jeśli nie mogła, z pewnością byli tacy, którzy snuli o tym fantazje. W czasie wykładu w ramach Festiwalu Nauki dr Claudia Snochowska-Gonzalez opowie o mało znanych początkach ruchu narodowodemokratycznego w Polsce. Endecja próbowała się wówczas zajmować organizacją mas chłopskich migrujących z Galicji do Brazylii. Projekt kolonialny okazał się zaskakująco ważnym elementem rozwijającej się ideologii endeckiej, zmierzającej ku autorytarnemu, integralnemu nacjonalizmowi.

Wykład odbędzie się w sobotę 26 września w Pałacu Staszica w Warszawie, ul. Nowy Świat 72, o godz. 12.30.