Zapraszamy na 51. Seminarium Migracyjne Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN, które odbędzie 4 marca 2025 r. o godz. 17.00 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (ul. Żurawia 4, sala 108).
Na spotkaniu wystąpią prof. dr Magdalena Nowicka (German Centre for Integration and Migration Research DeZIM oraz Humboldt-Universität zu Berlin) i dr Piotr Goldstein (German Centre for Integration and Migration Research DeZIM). Badacze wygłoszą wykład pt. „O leśnych zasłonach i metalowych ścianach: co robić, kiedy nie widać tego, co chce się zobaczyć”.
Opis
Czy etnografia wizualna sprawdza się w badaniu zjawisk schowanych i ukrywanych? W czasie wystąpienia badacze podzielą się doświadczeniami z badań terenowych w Brandenburgii i w lubuskiem w ramach projektu „VISION. Envisioning Convivial Europe” (2022–2025). Punktem wyjścia projektu VISION jest refleksja nad ogromną skalą pracy transgranicznej między Polską a Niemcami oraz migracji wahadłowych z Rumunii do Niemiec, które odzwierciedlają utrzymujące się nierówności społeczne w Europie oraz wyzwania stojące przed regionami, których zjawiska te dotyczą. Celem projektu jest zarówno uwidocznienie problemów jak i wskazanie rozwiązań, które pozwoliłyby przybliżyć się wizji Europy konwiwialnej, sprawiedliwej dla wszystkich jej mieszkańców. W projekcie VISION badacze chcieli strategicznie wykorzystać etnografię wizualną, tak żeby w nowy sposób przyjrzeć się regionom, które badają, i opisać życie codzienne oraz jego wyzwania wykraczając poza nieadekwatne, według nich, słownictwo wzrostu, kryzysu czy zwycięzców i przegranych. Niemniej w trakcie badań terenowych etnografia wizualna okazała się niewystarczająca, a osoby i problemy, do których naukowcy chcieli dotrzeć, często były niewidoczne, ukrywane, schowane. Podczas wystąpienia prelegenci opowiedzą o tych wyzwaniach oraz o etnografii sensorycznej i multimodalnej, którą stosują w projekcie, zwłaszcza o wykorzystywaniu dźwięków, również w połączeniu z materiałami wizualnymi i narracjami Polaków pracujących w Brandenburgii.
Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest pod linkiem: https://etnologia.uw.edu.pl/o-lesnych-zaslonach.