Zapraszamy na 54. Seminarium Migracyjne IEiAK UW organizowane we współpracy z Instytutem Slawistyki PAN.
Wykład pt. „Sprawozdanie z kryzysu. Śledztwo praw człowieka na granicach jako praktyka etnograficzna” wygłosi Sarian Jarosz z Konsorcjum Migracyjnego.
Seminarium odbędzie się we wtorek 17 czerwca 2025 r. o godz. 17.00 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Żurawia 4, sala 108).
Opis:
W ramach naszego spotkania porozmawiamy o roli etnografii zaangażowanej w badaniach kryzysu humanitarnego m.in. na polskich granicach z Białorusią i Ukrainą. Wskażemy na rolę etnografii w badaniach instytucjonalnych i śledczych praw człowieka na przykładzie monitoringu granic i grup szczególnie wrażliwych w warunkach przymusowej migracji. Przeanalizujemy etyczny i praktyczny wymiar pracy w sektorze humanitarnym.

Bio:
Sarian Jarosz jest badaczem śledczym migracji i praw LGBTQI+, koordynatorem badań Konsorcjum Migracyjnego i współkoordynatorem Humanitarian Observatory. Wcześniej pracował jako m.in. analityk Amnesty International oraz Humanitarian Advisor w Save the Children. Prowadził badania naruszeń praw człowieka w Polsce, Ukrainie, Ugandzie i Rosji.
Polecane lektury:
Raport „To nie uchodźcy tylko podróżnicy” po polsku lub po angielsku (pp. 5–15; 49–56) oraz jedno z dwóch śledztw cyfrowych:
1/ Polska. Cyfrowe śledztwo dowodzi, że Polska naruszyła prawa uchodźców, Amnesty International
https://www.amnesty.org.pl/sledztwo-dowodzi-ze-polska-naruszyla-prawa-uchodzcow/
2/ Strefa ukrytej przemocy, Border Emergency Collective