Serdecznie zapraszamy na wspólne otwarte zebranie naukowe Zakładu Literaturoznawstwa i Kulturoznawstwa oraz Zakładu Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN, które odbędzie się w dniu 7 czerwca 2022 roku (wtorek) w godzinach 14.30-16.30 w trybie on-line na platformie zoom.
Podczas seminarium dr hab. Joanna Roszak, prof. IS PAN przedstawi referat pt. „Czynnik interpretacyjny. Poezja w kulturze ekranu”. Dyskutantem będzie dr hab. Rafał Koschany, prof. UAM.
Na zebranie zapraszamy pracowników IS PAN i osoby wcześniej zgłoszone przez sekretariat IS PAN (sekretariat@ispan.waw.pl).
Opis wystąpienia:
W wystąpieniu zajmie mnie zespolenie serialu z konkretnym wierszem, implicytne przejawianie się utworu poetyckiego, jego ekranowa ontologia. Zaproponowane interpretacje poezji oprą się na założeniu, że ruchomy obraz może stać się interesującym elementem pośredniczącym w wydobywaniu sensów wiersza i oświetlaniu jego struktury. Postaram się znaleźć odpowiedź na pytanie, co słowo i obraz dają sobie nawzajem, jakie konsekwencje ma dla obrazu filmowego lub dla serialu wystawienie się na działanie wiersza, co dzieje się, kiedy materiał światłoczuły staje się wierszoczułym. Wiersz inkorporowany do filmu bądź serialu staje się miejscem intensywnego promieniowania, ładunkiem emocjonalnym i synekdochą poezji en bloc. Odgrywa rolę w kształtowaniu stanu emocjonalnego i bohaterów, i widzów oraz odzwierciedla obrazy małego kina „które nosimy w głowie” (E. Morin). W referacie omówię wskazane problemy, odwołując się do wybranych seriali powstałych w ostatniej dekadzie (After Life, Breaking Bad, Euphoria, Gilmore Girls, My Brilliant Friend, Olive Kitteridge, Sex and the City, State of the Union, The Chair, The Affair).