W dniach 10–14 września 2019 r. dr hab. Dorota K. Rembiszewska, prof. IS PAN w ramach programu Erasmus+ (Staff Mobility for Teaching) przeprowadziła wykłady na Wydziale Pedagogiki, Lingwistyki i Wzornictwa (Izglītības, valodu un dizaina fakultāte) Rezekneńskiej Akademii Technologicznej (Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā) w Rzeżycy na Łotwie.
Tematyka wykładów była związana z problematyką kontaktów językowo-kulturowych krajów słowiańskich i Łotwy, dotyczyła m.in. elementów słowiańskich w nazwiskach mieszkańców wschodniej Łotwy (Славянские элементы в фамилиях современных жителей Вилян/Viļāni) oraz zainteresowań polskich archeologów i etnografów Łatgalią na przełomie XIX i XX wieku (Латгáлия в прéссе и пóльской эпистологрáфии рубежá XIX и XX векóв). W wykładach wzięli udział studenci translatoryki, którzy w programie studiów mają kurs języka polskiego.
Podczas pobytu w Rēzekne prof. Rembiszewska uczestniczyła w otwarciu wystawy prac dyplomowych studentów z kierunku wzornictwo, gdzie zaprezentowano autorskie projekty przedmiotów użytkowych i odzieży. Wzięła również udział w spotkaniu z prorektor Akademii Technologicznej prof. Angeliką Juško-Štekele.
(fot. archiwum prywatne DKR)