Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium naukowe z cyklu Slawistyczne środy, które odbędzie się 22 marca w godz. 16:00-17:30. Gościem seminarium będzie dr Tymoteusz Król, który wygłosi referat pt. „Fabularyzacja i folkloryzacja w narracji na temat ubiorów. Przypadek Wilamowic i pogranicza śląsko-małopolskiego”.
Opis wystąpienia:
W polskiej tradycyjnej etnografii wiele miejsca poświęcono na badania nad zjawiskiem zwanym „strojem ludowym”. Badacze i badaczki zbierały w terenie elementy stroju, które stały się później eksponatami muzealnymi, a także wypowiedzi użytkowników i użytkowniczek badanych strojów oraz ich dzieci. Te często analizowano pod kątem prawdy lub fałszu. W moim referacie proponuję użycie do analizy opowieści o stroju narzędzi wypracowanych przez folklorystykę. Za szczególnie przydatne uznaję pojęcia memoratu i fabulatu oraz fabularyzacji i folkloryzacji. Memorat to indywidualna opowieść świadka. Czasami zostaje ona przejęta przez grupę i ulega obiektywizacji oraz dopasowaniu do jej aktualnych potrzeb. Proces ten nazywa się fabularyzacją i folkloryzacją. W jego efekcie powstaje nowa jakościowo opowieść zwana fabulatem. Na opowieści rozmówców o tym, jak wyglądały „stroje ludowe” można więc spojrzeć jako na narrację konstruowaną współcześnie, zależną od aktualnych czynników. Z perspektywy folklorystycznej należałoby więc badać nie to, jak strój wyglądał, ale jaki jego obraz wyłania się z opowieści. Pokażę, że kategorie te można zastosować nie tylko do analizy wypowiedzi ustnych, ale również do wielu tekstów naukowych i popularnonaukowych.
Spotkanie odbywać się będzie online na platformie Zoom. Link do wydarzenia dostępny jest za pośrednictwem sekretariatu IS PAN: sekretariat@ispan.edu.pl.