Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Ukraińskie wtorki”, które odbędzie się 25 marca 2025 r. o godz. 17.00 na platformie Zoom. Link do wydarzenia dostępny jest za pośrednictwem sekretariatu IS PAN: sekretariat@ispan.edu.pl.

Wykład zatytułowany „Studenckie projekty medialne w czasie wojny (na podstawie wyników ankiety)” wygłosi prof. Olena Ryzhko (Kijowski Narodowy Uniwersytet im. T. Szewczenki).
Abstrakt:
Celem badania było ustalenie, w jaki sposób praca nad projektami edukacyjnymi oraz edukacyjno-zawodowymi pomaga młodzieży studenckiej wykorzystywać profesjonalną wiedzę i umiejętności, rozwijać się, odnajdywać sens życia w obliczu wojny, wykazując rezyliencję i przekazując światu informacje o walce Ukrainy. W tym celu przeprowadzono dwie ankiety w dniach 11 października – 2 listopada 2024 roku metodą doboru celowego za pomocą formularzy Google: „Studenckie projekty w czasie wojny” (41 respondentów) oraz „Studenckie projekty w czasie wojny 2 (studia przypadków)” (11 respondentów). Wyniki drugiej ankiety stały się podstawą do przeprowadzenia jakościowego studium przypadku.
Prawie połowa respondentów w czasie pełnoskalowej inwazji zrealizowała od 5 do 10 projektów. Najwięcej problemów dla realizacji projektów spowodowały blackouty oraz ciągłe bombardowania. Wśród innych problemów respondenci wymieniali: przygnębienie, stres, niepokój, brak snu, straty wśród znajomych i bliskich, wypalenie, wyczerpanie moralne, demotywację, utratę orientacji życiowych. Przeważnie studenckie projekty, tak czy inaczej, związane są z wojną oraz jej skutkami, w tym z problemami adaptacji, rezyliencji (odporności psychicznej), przeżycia i przezwyciężania traum wojennych i psychologicznych oraz wyzwaniami związanymi z zatrudnieniem. Studenci skupili się na potrzebie niesienia pomocy wojskowym i cywilom, na kraju jako całości, pragnęli opowiedzieć światu o wartościach i kulturze Ukrainy, a także o zbrodniach rosyjskich wobec Ukrainy i Ukraińców.