W październiku br. w Instytucie Slawistyki PAN gościła prof. Renata Jambrešić Kirin, chorwacka etnolożka i antropolożka, badaczka historii kobiet na Bałkanach. Celem wizyty – zainicjowanej i przygotowanej przez dr Ewę Wróblewską-Trochimiuk – było nawiązanie instytucjonalnej współpracy między IS PAN oraz Instytutem Etnologii i Folklorystyki w Zagrzebiu.
Podczas pobytu prof. Renaty Jambrešić Kirin w Warszawie odbyły się dwa otwarte spotkania naukowe. 9 października w pracowni IS PAN badaczka wygłosiła wykład zatytułowany „Yugoslav Female Revolutionaries or the Vanishing Historical Subject”. 12 października na Uniwersytecie Warszawskim na zaproszenie Pracowni Obszaru Postjugosłowiańskiego (http://prop.uw.edu.pl/) odbyło się seminarium pt. „Između straha, ponosa i predrasuda: humorne reprezentacije hrvatske predsjednice”, w którym uczestniczyli pracownicy IS PAN, pracownicy Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, przedstawiciele Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce, goście z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studenci serbistyki i kroatystyki.

W trakcie wizyty studyjnej chorwackiej naukowczyni omówiono także możliwości przygotowania międzynarodowego projektu naukowego, który w przyszłości ma być złożony przez obie instytucje oraz omówiono wspólne plany wydawnicze.
Wizyta prof. Jambrešić Kirin w Instytucie Slawistyki PAN odbyła się dzięki nowemu programowi prowadzonemu przez Biuro Współpracy z Zagranicą Polskiej Akademii Nauk, przeznaczonemu dla naukowców z zagranicznych ośrodków naukowych realizujących krótkie pobyty studyjne w jednostkach naukowych PAN. Program ten jest częścią współpracy bilateralnej Polskiej Akademii Nauk.
ZOBN