Zapraszamy na kolejne webinarium międzykulturowe, organizowane w ramach projektu ”ON-SCIENCE. Nauka on-line. Przeciwdziałanie wykluczeniu w międzynarodowej przestrzeni wirtualnej” realizowanego w Instytucie Slawistyki PAN w ramach grantu NAWA ”Welcome to Poland”.
Prowadząca: dr Jelena Janković Instytut Języka Serbskiego Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk | др Јелена Јанковић, Институт за српски језик Српске академије наука и уметности
Tytuł wystąpienia: Feminatywy we współczesnym języku serbskim | Фемининативи у савременом српском језику
Webinarium odbędzie się 26 stycznia 2023 o godz. 14.00-15.30 na platformie Clickmeeting.
Celem webinariów jest podniesienie kompetencji międzykulturowych i językowych oraz umożliwienie kontaktów z przedstawicielami kultur słowiańskich.
Webinarium obędzie się w języku serbskim, z możliwością symultanicznego tłumaczenia czata.
Streszczenie
Predavanje se zasniva na prezentovanju dosadašnjih istraživanja femininativa srpskog jezika i aktuelnih stavova naučno-stručnih institucija prema upotrebi i stvaranju novih imenica koje označavaju profesije, zanimanja, funkcije, titule i zvanja žena. U srpskom jeziku najjači podsticaj stvaranju novih femininativa došao je tokom poslednjih decenija, pogotovu u prvoj deceniji XXI veka, zahvalјujući promeni političkog i ideološkog sistema. Nakon usvajanja novog Zakona o rodnoj ravnopravnosti krajem maja 2021. godine, usledile su reakcije institucija iz oblasti lingvistike, dok su femininativi, kao jedno od sredstava za postizanje ‘rodno osetlјivog jezika’, postali goruća tema u srpskim medijima tokom 2021. godine.
Wykład opiera się na przedstawieniu dotychczasowego stanu badań feminatywów w języku serbskim oraz aktualnych postaw instytucji naukowych i badawczych wobec używania i tworzenia nowych rzeczowników nazywających kobiece zawody i funkcje. W języku serbskim najsilniejszy impuls do powstania nowych feminatywów pojawił się w ostatnich dziesięcioleciach, a zwłaszcza w pierwszej dekadzie XXI wieku, w wyniku zmian ustroju politycznego i ideologicznego. Po przyjęciu nowej Ustawy o równości płci pod koniec maja 2021 r. pojawiły się reakcje instytucji zajmujących się językoznawstwem, a feminatywy, jako jeden ze sposobów wprowadzenia języka ‘wrażliwego na płeć’, stały się w 2021 roku gorącym tematem w serbskich mediach.
Dr Jelena Janković jest pracowniczką naukową w Zakładzie Etymologii Instytutu Języka Serbskiego Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk. Jej dotychczasowa praca naukowo-badawcza związana jest z etymologią, leksykologią, leksykografią i terminologią, w ramach tych dyscyplin opublikowała kilkanaście prac naukowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w pracach naukowych nad czwartym tomem Słownika etymologicznego języka serbskiego, jest współautorką Słownika serbskich terminów językoznawczych, który ukazał się w 2022 roku nakładem Instytutu Języka Serbskiego, w edycji elektronicznej (https://www.lingvistickitermini.rs/). Dokonała interpretacji etymologicznej terminów językoznawczych Słownika. Współuczestniczy od 2019 roku w gromadzeniu i opracowaniu danych bibliograficznych dotyczących językoznawstwa serbskiego do bibliograficznej bazy iSybislaw przy Instytucie Slawistyki PAN. W ramach międzyakademickiego projektu Mobility: New words, new media, new social and language tendency in Serbia and Slovakia (2021–2022), we współpracy Instytutu Języka Serbskiego Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk z Instytutem Lingwistyki „Ljudovit Štur” Słowackiej Akademii Nauk, zajmowałа się tematem feminatywów w języku serbskim. Współautorka pracy naukowej New words and gender equality in Serbian – does discrimination exist? (Jazykovedný časopis, 73/4, Bratislava 2022). Interesuje się nazwami grzybów.