W dniach 26–28 czerwca 2025 roku odbyła się druga część Jubileuszowego X Bukowińskiego Festiwalu Nauki. W pięknej scenerii odbyły się wykłady popularno-naukowe z serii „Kultura-Natura” i „Bliscy Nieznajomi”.
Pierwszego dnia podziwialiśmy okolice Jastrowia, zwłaszcza Okonek. Goście zwiedzali i słuchali Adama Stangreciaka, Krzysztofa Dymka i innych. Niezapomniane warsztaty poprowadziły Beata Dymek i Magdalena Marchwiak.
Ośrodek Kultury w Jastrowiu stał się niekwestionowanym centrum wydarzenia. W piątek i sobotę gościliśmy wykładowców i słuchaczy w jego pięknych wnętrzach oraz w serdecznej atmosferze. Poruszano tematy takie jak portrety rodzinne, cyfrowe echa polskości na Bukowinie, dziedzictwo materialne i niematerialne.
Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła wystawa przygotowana przez Michała Sikorę i Macieja Tarkowskiego. Promocje książek oraz spotkania w ramach Bukowińskiego Klubu Filmowego dopełniały bogaty program.
Wyjątkowe warsztaty poprowadziła Małgorzata Jaszczołt, koncentrując się na sposobach zachowania pamięci – a konkretnie: jak założyć muzeum lub izbę pamięci.
Realizowane projekty zaprezentowały: Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”, Instytut Slawistyki PAN wraz z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Rozmowy z cyklu „Z Bukowiną w sercu” cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W sobotę zgłębialiśmy wiedzę o Antonim Borowskim – burmistrzu Jastrowia – a opowiadali o nim jego wnukowie.
Piotr Kozłowski zabrał nas w podróż po historii herbu Jastrowia. Chwilowo zostaliśmy przeniesieni do roku 1938, do nieudanej wyprawy z Bukowiny do Polski. Tę część wydarzenia zakończyła radosna informacja o kolejnym projekcie, który będzie realizowany w Ośrodku Kultury w Pile – „Koraliki Tradycji. Łączy nas Bukowina” – oraz wzruszające wspomnienia dyrektor Karoliny Frączek o babci, która zaszczepiła bukowińską kulturę.
Z okazji Jubileuszu dyrektor Ośrodka Kultury w Jastrowiu przygotowała dla wszystkich uczestników jubileuszowy tort. Od samego początku Bukowiński Festiwal Nauki realizują prof. dr hab. Helena Krasowska i dr Magdalena Pokrzyńska. Wydarzenie to towarzyszyło 36. Międzynarodowemu Folklorystycznemu Festiwalowi „Bukowińskie Spotkania”.
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Fundacja Slawistyczna, Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego, Gmina i Miasto Jastrowie, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Nadleśnictwo Jastrowie, Nadleśnictwo Okonek, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Ośrodek Kultury w Jastrowiu, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Stowarzyszenie Res Carpathica, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych HORYZONT, Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Wydział Filologiczny Uniwersytetu im. J. Fedkowycza w Czerniowcach.
Pierwsza edycja X Bukowińskiego Festiwalu Nauki odbyła się 14 czerwca 2025 roku w Drągowinie, pod nazwą „ZE ŚWIATA CZTERECH STRON…”
Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.
Helena Krasowska




