Pobyt i wykłady dr. Tymoteusza Króla na Uniwersytecie Ostrawskim
W ramach pobytu na stażu podoktorskim Erasmus+ w Centrum Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Ostrawskim dr Tymoteusz Król przeprowadził kwerendy w bibliotekach, archiwach i muzeach części Śląska należących obecnie do Republiki Czeskiej (Śląsk Cieszyński i Opawski) oraz badania etnograficzne dotyczące wielojęzyczności mieszkańców tych obszarów.
Ważnym elementem stażu były cztery wykłady w języku czeskim dla różnych grup słuchaczy. Wykład „Nacionalistický diskurz v pohraničí na příkladu vyprávění o sv. Józefu Bilczewském” (24.02.2023 r.) przeznaczony był dla doktorantów i doktorantek studiujących w Katedrze Czeskiej Literatury i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Ostrawskiego i poświęcony był analizie procesów fabularyzacji i folkloryzacji tekstów hagiograficznych o abp. Józefie Bilczewskim, ze szczególnym uwzględnieniem dyskursu nacjonalistycznego oraz pogranicznego charakteru Wilamowic. Dla studentów socjologii dr Tymoteusz Król wygłosił wykład „’Hory, kopce, přikryjte nás’. Analýza vzpomínkových příběhů Vilamovanů o druhé světové válce a poválečném pronásledování z folkloristického pohledu” (04.04.2023 r.), który dotyczył opowieści wspomnieniowych Wilamowian o II wojnie światowej i powojennych prześladowaniach.
Odbyły się również dwa wykłady otwarte: „Vilamovice a vilamovština – teorie o vilamovské etnogenezi a jazyková revitalizace” (16.03.2023 r.) – dotyczący analizy teorii etnogenezy Wilamowian oraz ich znaczenia dla współczesnych procesów rewitalizacyjnych; oraz „Zóny bez LGBT” – analýza homofobního diskurzu v Polsku z folkloristického pohledu (27.04.2023 r.), który dotyczył analizy homofobicznego dyskursu uchwał niektórych polskich samorządów. Na podstawie tekstów dokumentów, a także związanych z nimi wypowiedzi radnych badacz zaprezentował powtarzające się elementy narracji typowe dla tekstów folkloru i narracji potocznej.

Informacja o pobycie dr. Króla została również zamieszczona na stronie internetowej Uniwersytetu w Ostrawie: https://ff.osu.cz/ceres/28767/vedecko-vyzkumny-pobyt-dr-tymoteusze-krola-na-cCentru-regionalnich-studii/.
Prof. Alena Rudenka na wykładach w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego
W dniach 24-28 kwietnia 2023 r. dr hab. Alena Rudenka, prof. IS PAN miała wykłady w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego w ramach programu Erasmus+. Wykłady przeznaczone były dla studentów języków wschodniosłowiańskich i dotyczyły tematów: „Słowianie wschodni: historia, kultura, języki”, „Etapy rozwoju języków wschodniosłowiańskich”, „Wielkie Księstwo Litewskie jako wspólna ojczyzna Ukraińców i Białorusinów”, „Sytuacja językowa we współczesnej Ukrainie i Białorusi” oraz „Współdziałanie języków białoruskiego, ukraińskiego i rosyjskiego w diachronii i synchronii”.

Ostra dyskusja wywiązała się na temat stosunków Rusi Moskiewskiej z Wielkim Księstwem Litewskim, aktualnej sytuacji językowej na Ukrainie i Białorusi czy wzajemnych wpływów języków wschodniosłowiańskich. Szczególnie żywo dyskutowano o sytuacji języków wschodniosłowiańskich, zwłaszcza rosyjskiego, w Europie i na świecie.