Od października wracamy z cyklem ogólnoinstytutowych seminariów naukowych pt. „Slawistyczne środy”. Podczas pierwszego spotkania, które odbędzie się 27 października 2021 r. w godz. 16.00–17.30 wysłuchamy wystąpienia dr Eweliny Drzewieckiej pt. „Od rewolucjonistów do ekumenistów. Święci Cyryl i Metody w okresie socjalizmu w Bułgarii”.
Wystąpienie poświęcone będzie funkcjonowaniu tradycji cyrylo-metodejskiej w warunkach reżimu komunistycznego w Bułgarii. Przedmiotem uwagi będą zmiany semantyczne, jakim podlegała kluczowa dla bułgarskiej pamięci kulturowej narracja o dziele śś. Cyryla i Metodego – jako Słowiańskich i Bułgarskich Oświecicieli – w kontekście społeczno-politycznej dynamiki, charakteryzującej kulturę bułgarską w okresie 1944–1989.
Interpretacja wybranych tekstów naukowych i popularno-naukowych, powstałych w związku z państwowymi obchodami jubileuszy cyrylo-metodejskich, służyć będzie odpowiedzi na pytanie o związki między dyskursem naukowym i partyjnym w warunkach bułgarskiego socjalizmu, ale też o (nie)religijny charakter nowoczesnego kultu śś. Cyryla i Metodego i jego znaczenie w perspektywie tzw. komunistycznego nacjonalizmu. Podjęty też zostanie problem „przepisywania” historii na potrzeby legitymizacji władzy (komunistycznej) oraz stosowalności funkcjonujących w nauce pojęć w odniesieniu do prawosławnego kontekstu kulturowego.
Podczas wystąpienia będą prezentowane wyniki badań opublikowane w książce Юбилейно и модерно. Кирило-методиевският разказ през социализма в България (София: Кирило-Методиевски научен център при БАН, 2021).