Z radością i dumą informujemy, że postanowieniem z dnia 15.05.2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr hab. Nicole Dołowy-Rybińskiej tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinach nauki o kulturze i religii oraz językoznawstwo, a dr. hab. Piotrowi Sobotce tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.
Uroczyste wręczenie nominacji odbędzie się w późniejszym terminie.

Prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska jest kulturoznawczynią i socjolingwistką. Zajmuje się problematyką języków i kultur mniejszościowych w Europie. Jest autorką wielu artykułów oraz kilku monografii, m.in. „Upper Sorbian Language Policy in Education. Bringing the Language Back, or Bringing It Forward?” (2023); „»Nikt za nas tego nie zrobi«. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów języków mniejszościowych Europy” (2017); „Języki i kultury mniejszościowe w Europie. Bretończycy, Łużyczanie, Kaszubi” (2011). Obecnie kieruje projektem NCN Sonata Bis „Różnorodność językowa w Polsce: języki kolateralne, działania na rzecz języków i konceptualizacja tożsamości zbiorowej” (2021-2026) (2020/38/E/HS2/00006). Wraz z dr. Maciejem Mętrakiem oraz z pomocą zespołu „Różnorodności językowej w Polsce” w dniach 24 i 25 maja 2024 r. organizowała w Warszawie czwartą edycję międzynarodowej konferencji naukowej Contested Languages in the Old World (CLOW4). Prof. Dołowy-Rybińska jest członkinią m.in. Advisory Council European Center for Minority Issues (Flensburg).

Prof. dr hab. Piotr Sobotka jest językoznawcą, którego zainteresowania naukowe koncentrują się na semantyce i składni języków słowiańskich, zwłaszcza w perspektywie historycznej, etymologii oraz na szeroko pojętych zagadnieniach językoznawstwa teoretycznego i historyczno-porównawczego języków indoeuropejskich i semickich. Jest autorem m.in. dwóch monografii z zakresu etymologii (2015, 2023), a także współautorem słownika reduplikacji współczesnego języka polskiego (2018). Zawodowo i naukowo związany z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i Instytutem Slawistyki PAN, w którym zatrudniony jest od 2019 r. Prof. Sobotka jest członkiem Komitetu Programowego Europejskiego Towarzystwa Językoznawczego (Societas Linguistica Europaea), Międzynarodowej Komisji Etymologicznej przy Międzynarodowym Kongresie Slawistów, Towarzystwa Językoznawstwa Slawistycznego (Slavic Linguistics Society), Komitetu Słowianoznawstwa PAN i innych organizacji.
Serdecznie gratulujemy!