Prezentujemy badania realizowane w Instytucie Slawistyki PAN w ramach grantu POLONEZ BIS 2 Narodowego Centrum Nauki:
Dr Anton Dinerstein z Białorusi realizuje w Instytucie projekt pt. „Power and identity in Russian-language political discourse: the case of Belarus” („Władza i tożsamość w rosyjskojęzycznym dyskursie politycznym: przypadek Białorusi”). Opiekunem projektu ze strony IS PAN jest dr hab. Anna Engelking prof. IS PAN.
Opis projektu:
Niniejszy projekt badawczy ma na celu zrozumienie, w jaki sposób kluczowe pojęcia polityczne, takie jak „władza”, „suwerenność”, „państwo” i powiązane z nimi terminy kulturowe, takie jak „naród” i „kraj”, które są używane w rosyjskojęzycznym dyskursie politycznym i codziennych interakcjach dotyczących polityki przy użyciu języka rosyjskiego, wpływają na sposób, w jaki ludzie w krajach postsowieckich, takich jak Białoruś, rozumieją politykę. W rezultacie, projekt ma na celu pokazanie, w jaki sposób rosyjskojęzyczny dyskurs polityczny występujący w codziennych interakcjach i komunikacji publicznej na temat polityki przyczynia się do budowania znaczenia polityki i tożsamości we współczesnej Białorusi.
Proponowany projekt bada, w jaki sposób istniejący język polityczny i dyskurs, który jest tworzony w oparciu o ten język, stają się jednym ze sposobów utrzymywania i kwestionowania społecznych, kulturowych i politycznych realiów na Białorusi. Projekt bada również, w jaki sposób idee dotyczące wspólnych działań, relacji i tożsamości są przekazywane poprzez codzienne interakcje dotyczące polityki.
Projekt ten ma kilka celów badawczych:
- Wyjaśnienie, w jaki sposób polityka jest dyskursywnie konstruowana w białoruskim dyskursie politycznym i codziennych interakcjach dotyczących polityki.
- Wyjaśnienie, w jaki sposób rozumienie polityki może być kształtowane przez użycie rosyjskojęzycznych terminów politycznych, które są używane do argumentacji politycznej zarówno przez urzędników, jak i ogół obywateli Białorusi.
- Pokazanie, w jaki sposób obecne rozumienie polityki oparte na dyskursie politycznym i codziennych interakcjach dotyczących polityki jest związane z lokalnym kontekstem historycznym i kulturowym.
- Zaproponowanie bardziej kompleksowych sposobów podejścia i rozumienia polityki w społeczeństwie białoruskim i postsowieckim zarówno dla osób mieszkających w kraju, jak i dla tych, którzy mieszkają poza Białorusią.
- Przyczynienie się do krajowego i międzynarodowego dialogu związanego z Białorusią i, być może, z innymi postsowieckimi przestrzeniami.

Dr Anton Dinerstein — pochodzi z Białorusi. Obecnie jest stypendystą programu POLONEZ BIS i głównym badaczem w dwuletnim projekcie zatytułowanym „Władza i tożsamość w rosyjskojęzycznym dyskursie politycznym: Przypadek Białorusi”, którego gospodarzem jest Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. W szerszym zakresie badania dr Dinersteina koncentrują się na dyskursie politycznym, kreatywności publicznej, zmianach społecznych i transformacji kulturowej we współczesnej Białorusi. Jego badania dotyczą tożsamości, rytuałów kulturowych i mitologii społecznej odzwierciedlonych w codziennej komunikacji. Posiada doktorat z komunikacji (kierunek: kultura i interakcje społeczne); jest magistrem dziennikarstwa i mediów elektronicznych oraz magistrem socjologii politycznej i badań politycznych.

Program POLONEZ BIS jest współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND. Więcej informacji na temat konkursu i wyników znajduje się na stronie NCN: https://ncn.gov.pl/aktualnosci/2022-12-06-wyniki-opus23-preludium21-polonezbis2