Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie Laboratorium Środkowoeuropejskiego działającego przy Instytucie Slawistyki PAN, którego gościem będzie dr hab. Piotr Gierowski z Instytutu Slawistyki UJ.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka prof. Gierowskiego „Sztuka outsiderów. Znak – proces – zdarzenie” (Wydawnictwo Libron).
Spotkanie odbędzie się 9 lipca 2025 roku o godz. 10.30 na platformie Zoom. Link dostępny jest za pośrednictwem: sekretariat@ispan.edu.pl
Opis:
Sztuka outsiderów, sfera tradycyjnie określana jako art brut czy outsider art, obejmuje w najogólniejszym i najbardziej podstawowym znaczeniu wytwory twórców pozbawionych wykształcenia artystycznego oraz doświadczających różnego rodzaju wykluczenia (są to osoby funkcjonujące zwykle na marginesie społeczeństwa, ludzie z niepełnosprawnościami, chorujący psychicznie, w różny sposób straumatyzowani). Ich oryginalna twórczość sytuuje się poza sferą tradycyjnie rozumianej sztuki profesjonalnej, poza tradycją, z dala od modnych czy klasycznych konwencji artystycznych.
Podczas prezentacji omówione zostaną podstawowe założenia badawcze i metodologiczne książki „Sztuka outsiderów. Znak – proces – zdarzenie” oraz kluczowe obszary i problemy badawcze, które mogą stać się punktem wyjścia do dalszych studiów, w szczególności w zakresie literatury.
W dniach 26–28 czerwca 2025 roku odbyła się druga część Jubileuszowego X Bukowińskiego Festiwalu Nauki. W pięknej scenerii odbyły się wykłady popularno-naukowe z serii „Kultura-Natura” i „Bliscy Nieznajomi”.
Pierwszego dnia podziwialiśmy okolice Jastrowia, zwłaszcza Okonek. Goście zwiedzali i słuchali Adama Stangreciaka, Krzysztofa Dymka i innych. Niezapomniane warsztaty poprowadziły Beata Dymek i Magdalena Marchwiak.
Ośrodek Kultury w Jastrowiu stał się niekwestionowanym centrum wydarzenia. W piątek i sobotę gościliśmy wykładowców i słuchaczy w jego pięknych wnętrzach oraz w serdecznej atmosferze. Poruszano tematy takie jak portrety rodzinne, cyfrowe echa polskości na Bukowinie, dziedzictwo materialne i niematerialne.
Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła wystawa przygotowana przez Michała Sikorę i Macieja Tarkowskiego. Promocje książek oraz spotkania w ramach Bukowińskiego Klubu Filmowego dopełniały bogaty program.
Wyjątkowe warsztaty poprowadziła Małgorzata Jaszczołt, koncentrując się na sposobach zachowania pamięci – a konkretnie: jak założyć muzeum lub izbę pamięci.
Realizowane projekty zaprezentowały: Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”, Instytut Slawistyki PAN wraz z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Rozmowy z cyklu „Z Bukowiną w sercu” cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W sobotę zgłębialiśmy wiedzę o Antonim Borowskim – burmistrzu Jastrowia – a opowiadali o nim jego wnukowie.
Piotr Kozłowski zabrał nas w podróż po historii herbu Jastrowia. Chwilowo zostaliśmy przeniesieni do roku 1938, do nieudanej wyprawy z Bukowiny do Polski. Tę część wydarzenia zakończyła radosna informacja o kolejnym projekcie, który będzie realizowany w Ośrodku Kultury w Pile – „Koraliki Tradycji. Łączy nas Bukowina” – oraz wzruszające wspomnienia dyrektor Karoliny Frączek o babci, która zaszczepiła bukowińską kulturę.
Z okazji Jubileuszu dyrektor Ośrodka Kultury w Jastrowiu przygotowała dla wszystkich uczestników jubileuszowy tort. Od samego początku Bukowiński Festiwal Nauki realizują prof. dr hab. Helena Krasowska i dr Magdalena Pokrzyńska. Wydarzenie to towarzyszyło 36. Międzynarodowemu Folklorystycznemu Festiwalowi „Bukowińskie Spotkania”.
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Fundacja Slawistyczna, Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego, Gmina i Miasto Jastrowie, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Nadleśnictwo Jastrowie, Nadleśnictwo Okonek, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Ośrodek Kultury w Jastrowiu, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Stowarzyszenie Res Carpathica, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych HORYZONT, Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Wydział Filologiczny Uniwersytetu im. J. Fedkowycza w Czerniowcach.
Pierwsza edycja X Bukowińskiego Festiwalu Nauki odbyła się 14 czerwca 2025 roku w Drągowinie, pod nazwą „ZE ŚWIATA CZTERECH STRON…”
Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.
Helena Krasowska
Bukowiński Festiwal Nauki, Jastrowie 2025. Fot. archiwum prywatne.Jubileuszowy tort na Bukowińskim Festiwalu Nauki. Fot. archiwum prywatne.Uczestnicy Bukowińskiego Festiwalu Nauki. Fot. archiwum prywatne.Uczestnicy podczas wykładów. Fot. archiwum prywatne.Wystawa przygotowana przez Michała Sikorę i Macieja Tarkowskiego. Fot. archiwum prywatne.
W dniach od 27 czerwca do 4 lipca 2025 roku w holu Pałacu Działyńskich w Poznaniu prezentowana jest jubileuszowa wystawa poświęcona 70-letniej działalności Instytutu Slawistyki PAN. Odwiedzający mogą zapoznać się zarówno z historią, jak i współczesnością Instytutu.
Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Wystawa jubileuszowa w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Fot. prof. Maria Trawińska.Jubileuszowa ekspozycja w holu Pałacu Działyńskich. Fot. prof. Maria Trawińska.Plakat zatytułowany „Migawki z przeszłości” – jeden z dziesięciu elementów wystawy jubileuszowej. Fot. prof. Maria Trawińska.Jubileuszowa ekspozycja w holu Pałacu Działyńskich. Fot. prof. Maria Trawińska.
Ostatnim wyzwaniem było zorganizowanie wystawy planszowej poświęconej Instytutowi Slawistyki PAN, która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas wczorajszego wydarzenia.
Wystawa na dziesięciu planszach ukazuje najważniejsze wydarzenia, kluczowe dokonania oraz etapy rozwoju Instytutu Slawistyki PAN. Przedstawia także dzisiejszy obraz Instytutu: aktualną strukturę organizacyjną, różnorodność podejść badawczych, zaangażowanie w popularyzację nauki oraz otwartość na współpracę z otoczeniem pozaakademickim, prognozy na przyszłość i wyzwania, przed którymi staje dziś slawistyka. Ekspozycję wzbogacają kody QR, rozszerzające zakres informacji o badaniach i pracach naukowych badaczek i badaczy z Instytutu Slawistyki PAN.
Wystawa wyruszy dalej w świat – w najbliższych dniach zostanie zaprezentowana w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, we wrześniu będzie ją można zobaczyć m.in. w Pałacu Staszica w Warszawie podczas 29. Festiwalu Nauki, a w październiku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie.
Działania zostały zorganizowane w ramach projektu pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Przewodnicząca Komitetu Obchodów 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN, dr Małgorzata Kasner, podczas prowadzenia spotkania podsumowującego jubileusz. Fot. Wiktoria Nylec.Pracownicy i pracowniczki IS PAN podczas wydarzenia. Fot. Wiktoria Nylec.Wystawa planszowa. Fot. Wiktoria Nylec.Prof. dr hab. Ryszard Grzesik opowiada o poznańskiej slawistyce i wspomina poznański spacer slawistyczny. Fot. Wiktoria Nylec.Dr hab. Katarzyna Osińska, prof. IS PAN, wspomina debatę slawistyczną zorganizowaną w Pałacu Staszica 24.10.2024 r. Fot. Wiktoria Nylec.Dyrektorka IS PAN, dr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN, podczas wystąpienia podsumowującego obchody. Fot. Wiktoria Nylec.Dr Orest Semotiuk podczas oglądania wystawy. Fot. Wiktoria Nylec.Uczestnicy i uczestniczki spotkania podczas rozmów. Fot. Wiktoria Nylec.Uczestnicy i uczestniczki spotkania podczas rozmów. Fot. Wiktoria Nylec.Joanna Drewniak i dr Małgorzata Ostrówka podczas oglądania wystawy. Fot. Wiktoria Nylec.
W dniach 20–21 czerwca 2025 na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Trajektorie jogi: recepcja i transformacja / Yoga Trajectories: Reception and Transformation”, poświęcona badaniom nad jogą jako zjawiskiem kulturowym, filozoficznym i społecznym, które na przestrzeni dziejów transformowało i adaptowało się do różnorodnych kontekstów. Wydarzenie zorganizowały dr hab. Joanna Roszak, prof. IS PAN i dr Nina Budziszewska. Spotkanie zgromadziło badaczki, badaczy, nauczycielki, nauczycieli oraz pasjonatki i pasjonatów jogi. Ceremonię otwarcia uświetnił Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu, Kartikey Johri, który podkreślił, że wydarzenie to wspiera dialog międzykulturowy. Obecność gości z Indii, z kolebki jogi, wzbogaciła naukowy wymiar konferencji (m.in. Srijani Bhattacharjee z wykładem „Tracing the History of Yogic Traditions in India Tinni Goswami: Bhakti Yoga in Gaudiya Vaishnavism”). Dr hab. Joanna Roszak wygłosiła referat „«Do Ask the Yogis»: The Hindu Senex Archetype in the Works of Janusz Korczak and Jadwiga Stańczakowa”.
Celem spotkania było stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów między badaczkami i badaczami z różnych dyscyplin, takich jak literaturoznawstwo, filozofia, antropologia, socjologia, kulturoznawstwo, historia czy studia religioznawcze. Po spotkaniu ukaże się punktowana publikacja w językach polskim i angielskim, a kolejne spotkanie konferencyjne planowane jest na 2026 rok.
Prof. Joanna Roszak podczas wygłaszania referatu. Fot. archiwum prywatne.Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu Kartikey Johri podczas przemówienia. Fot. archiwum prywatne.Plakat konferencyjny. Fot. archiwum prywatne.
„Uniwersytety w cieniu kryzysu. Nacjonalistyczna radykalizacja studentów Warszawy i Wiednia w okresie międzywojennym” to krytyczne spojrzenie na przeszłość dwóch uczelni Europy Środkowo-Wschodniej. Autorka stawia pytanie o powód, dla którego to właśnie studenci zostali awangardą nacjonalistycznych rewolucji. Analizuje praktyki i dyskursy skrajnej prawicy, której rola rosła na polskich i austriackich uniwersytetach w międzywojniu. Wykorzystując historyczne źródła i socjologiczną wyobraźnię, sięga do emocji i aspiracji „zwykłych akademików”. Pokazuje, jak organizacje samopomocowe przekształcały się w agendy antysemityzmu, jak kultura polityczna młodych naznaczona została przemocą, a brutalne ataki na żydowskich studentów i profesorów stały się codziennością. Śledzi, jak radykalna mniejszość była coraz głośniejsza i skutecznie przyciągała milczącą większość, a postulaty wykluczenia Żydów ze wspólnoty narodowej trafiły do głównego nurtu, żeby w końcu stać się oficjalną polityką rektoratów wprowadzających getto ławkowe. Praca przybliża atmosferę kryzysu i fascynację faszyzmem, ukazuje chronologię przemocy, bada nacjonalistyczne rytuały i symbole. Zestawienie szerokiej europejskiej perspektywy z historią w skali mikro daje nowe spojrzenie na II Rzeczpospolitą, I Republikę Austriacką i prawicowy radykalizm, nie tylko międzywojenny.
Monografie FNP to seria wybitnych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, które wyłaniane są w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej nieprzerwanie od 1994 roku.
Zapraszamy do lektury!
Dr Izabela Mrzygłód ze swoją najnowszą publikacją. Fot. W. Nylec.
W 2025 roku rozpoczęliśmy nowy projekt spotkań edukacyjnych skierowanych do szkół. Jego celem jest nie tylko poszerzenie wiedzy, promocja Instytutu Slawistyki PAN, przedstawienie warsztatu naukowego, co może być inspirujące dla młodego pokolenia, ale również rozwijanie takich umiejętności, jak współpraca, zdolność rzetelnej argumentacji, definiowanie wartości czy ćwiczenie wyobraźni.
Nowa inicjatywa IS PAN ma na celu popularyzację nauki wśród młodzieży – oparta jest na bezpośrednim kontakcie badaczy i badaczek z uczniami, pobudzając ciekawość i zachęcając do stawiania pytań. Pierwsze lekcje już za nami!
29 maja w LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego oraz 4 czerwca w XXVII LO im. Tadeusza Czackiego prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska poprowadziła lekcję „Różnorodność językowa świata”, poświęconą bogactwu językowemu świata – ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności językowej w Polsce.
Z kolei w dniach 12 i 18 czerwca, również w XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, dr Claudia Snochowska-Gonzalez przeprowadziła warsztaty o „XIX-wiecznych migracjach chłopskich z ziem polskich”.
Szkoły zainteresowane spotkaniami w przyszłym semestrze zachęcamy do kontaktu z koordynatorką, p. Wiktorią Nylec: promocja@ispan.edu.pl.
Informujemy, że w ramach projektu Sonata Narodowego Centrum Nauki pt. „Oblicza przemytu na pograniczu polsko-słowackim w latach 1918–1949”, nr. rej. 2023/51/D/HS3/01105, afiliowanego w Instytucie Slawistyki PAN, odbył się konkurs na stanowisko post-doc (2). Komisja konkursowa na podstawie oceny przesłanych dokumentów oraz rozmowy kwalifikacyjnej podjęła decyzję o zatrudnieniu na tym stanowisku dr. Dariusza Nikiela.
Na zaproszenie kierowniczki Instytutu Studiów Środkowowschodnich, prof. Marty Vojtekovej, prof. dr hab. Dorota K. Rembiszewska wzięła udział w seminarium naukowym „Dynamické procesy v súčasnej jazykovednej slavistike”, zorganizowanym z okazji jubileuszu 80-lecia profesor Júlii Dudášovej-Krišakovej.
Seminarium odbyło się 20 czerwca br. w Consilium Maius Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie.
Prof. Dorota Rembiszewska swoim wystąpieniem „Czasownikowe formy dualne w XIX-wiecznych polskich gwarach Mazur i Warmii” otworzyła część referatową, w której wzięli udział naukowcy z Preszowa, Koszyc, Bratysławy, Nitry, Krakowa.
Jubileusz był okazją do przypomnienia aktywności naukowej i organizacyjnej prof. Júlii Dudášovej, jej bogatego dorobku publikacyjnego, szczególnie w zakresie geografii lingwistycznej. Jubilatka brała m.in. udział w pracach nad „Ogólnodialektalnym atlasem karpackim”, a ostatnio zredagowała i wydała opracowania Štefana Tóbika dotyczące gwar gemerskich. Naukowczyni jest także autorką licznych artykułów dotyczących językowych kontaktów słowacko-polskich w odniesieniu do gwar góralskich.
Prof. Júlia Dudášová-Kriššáková i prof. Dorota K. Rembiszewska. Fot. archiwum prywatne.Prof. Dorota K. Rembiszewska podczas wystąpienia. Fot. archiwum prywatne.Prof. Marta Vojteková podczas otwarcia seminarium. Fot. archiwum prywatne.Uczestnicy seminarium. Fot. archiwum prywatne.Publikacje prof. Júlii Dudášovej. Fot. archiwum prywatne.
Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na używanie tzw. ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.