Jubileuszowa wystawa zaprezentowana w Poznaniu

W dniach od 27 czerwca do 4 lipca 2025 roku w holu Pałacu Działyńskich w Poznaniu prezentowana jest jubileuszowa wystawa poświęcona 70-letniej działalności Instytutu Slawistyki PAN. Odwiedzający mogą zapoznać się zarówno z historią, jak i współczesnością Instytutu.

Wystawa dostępna jest również online.

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu  pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Wystawa jubileuszowa w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Fot. prof. Maria Trawińska.
Jubileuszowa ekspozycja w holu Pałacu Działyńskich. Fot. prof. Maria Trawińska.
Plakat zatytułowany „Migawki z przeszłości” – jeden z dziesięciu elementów wystawy jubileuszowej. Fot. prof. Maria Trawińska.
Jubileuszowa ekspozycja w holu Pałacu Działyńskich. Fot. prof. Maria Trawińska.

Podsumowanie obchodów jubileuszu 70-lecia IS PAN

25 czerwca 2025 roku w Instytucie Slawistyki PAN odbyło się spotkanie podsumowujące i zamykające obchody siedemdziesięciolecia Instytutu.

Wydarzenie było okazją do przypomnienia aktywności zorganizowanych w związku z obchodzonym w 2024 roku jubileuszem. Była to m.in.: debata o pograniczach i pograniczności podczas Międzynarodowych Targów Książki 2024, jubileuszowe seminarium w poznańskim oddziale IS PAN, międzynarodowa debata slawistyczna zorganizowana podczas oficjalnej uroczystości 24 października 2024 r. w Pałacu Staszica, sesja naukowa Centrum Slawistycznej Informacji Naukowej, poznański spacer slawistyczny, prezentacja filmu jubileuszowego oraz przechadzka śladami warszawskiej slawistyki.

Ostatnim wyzwaniem było zorganizowanie wystawy planszowej poświęconej Instytutowi Slawistyki PAN, która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas wczorajszego wydarzenia.

Wystawa na dziesięciu planszach ukazuje najważniejsze wydarzenia, kluczowe dokonania oraz etapy rozwoju Instytutu Slawistyki PAN. Przedstawia także dzisiejszy obraz Instytutu: aktualną strukturę organizacyjną, różnorodność podejść badawczych, zaangażowanie w popularyzację nauki oraz otwartość na współpracę z otoczeniem pozaakademickim, prognozy na przyszłość i wyzwania, przed którymi staje dziś slawistyka. Ekspozycję wzbogacają kody QR, rozszerzające zakres informacji o badaniach i pracach naukowych badaczek i badaczy z Instytutu Slawistyki PAN.

Wystawa wyruszy dalej w świat – w najbliższych dniach zostanie zaprezentowana w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, we wrześniu będzie ją można zobaczyć m.in. w Pałacu Staszica w Warszawie podczas 29. Festiwalu Nauki, a w październiku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego w Wilnie.

Już teraz można zapoznać się z wystawą w wersji cyfrowej.

Działania zostały zorganizowane w ramach projektu  pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Przewodnicząca Komitetu Obchodów 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN, dr Małgorzata Kasner, podczas prowadzenia spotkania podsumowującego jubileusz. Fot. Wiktoria Nylec.
Pracownicy i pracowniczki IS PAN podczas wydarzenia. Fot. Wiktoria Nylec.
Wystawa planszowa. Fot. Wiktoria Nylec.
Prof. dr hab. Ryszard Grzesik opowiada o poznańskiej slawistyce i wspomina poznański spacer slawistyczny. Fot. Wiktoria Nylec.
Dr hab. Katarzyna Osińska, prof. IS PAN, wspomina debatę slawistyczną zorganizowaną w Pałacu Staszica 24.10.2024 r. Fot. Wiktoria Nylec.
Dyrektorka IS PAN, dr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN, podczas wystąpienia podsumowującego obchody. Fot. Wiktoria Nylec.
Dr Orest Semotiuk podczas oglądania wystawy. Fot. Wiktoria Nylec.
Uczestnicy i uczestniczki spotkania podczas rozmów. Fot. Wiktoria Nylec.
Uczestnicy i uczestniczki spotkania podczas rozmów. Fot. Wiktoria Nylec.
Joanna Drewniak i dr Małgorzata Ostrówka podczas oglądania wystawy. Fot. Wiktoria Nylec.

Zaproszenie na spacer slawistyczny, 12.06.2025 r.

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

12.06.2025 roku (czwartek) mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Warszawski Subiektywny Spacer Slawistyczny.

Spacer z przewodniczką odbędzie się w godz. 14.00 – 15.30. Miejsce zbiórki: przed siedzibą IS PAN (Warszawa, ul. Jaracza 1). Trasa: Powiśle, Krakowskie Przedmieście.

Spacer śladami warszawskiej slawistyki to okazja do poznania historii Instytutu w przestrzeni miejskiej, odwiedzenia miejsc związanych z jego działalnością, a także wysłuchania opowieści o ważnych postaciach i kluczowych wydarzeniach.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania, wspomnień i odkrywania na nowo historii Instytutu Slawistyki PAN! Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 11 czerwca br. promocja@ispan.edu.pl.

W imieniu organizatorów,

Dr Małgorzata Kasner, Przewodnicząca Komitetu Obchodów 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Film poświęcony 70-leciu Instytutu Slawistyki PAN

W 2024 roku obchodziliśmy 70-lecie istnienia Instytutu Slawistyki PAN. Z tej okazji powstał specjalny film jubileuszowy, który zabiera nas w podróż przez historię, a także przedstawia Instytut z dzisiejszej perspektywy.

Film ukazuje osoby, które przez lata dzięki swoim badaniom, pasji i zaangażowaniu przyczyniły się do rozwoju slawistyki w Polsce i na świecie. To hołd dla naszej tradycji, ale też inspiracja na przyszłość!

Materiał dostępny jest na kanale Youtube Instytutu Slawistyki PAN: https://www.youtube.com/watch?v=HR2dkRTnh9M

Zachęcamy do obejrzenia oraz upowszechniania filmu!

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu  pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Granty na promocję i popularyzację nauki

 

Z radością informujemy, że w tym miesiącu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Instytutowi Slawistyki oraz Fundacji Slawistycznej granty na promocję i popularyzację nauki.

W ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja Nauki”:

dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN oraz dr Kinga Capik zrealizują projekt „W ciągłym ruchu, rzecz o globalnej migracji”;

– Instytut Slawistyki PAN otrzymał środki na realizację projektu popularyzującego badania slawistyczne pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”;

prof. dr hab. Helen Krasowska zrealizuje projekt pt. „Bukowiński Festiwal Nauki IX-X” (grant przyznany Fundacji Slawistycznej).

 

W ramach programu „Doskonała Nauka II – Monografie” w wydawnictwie IS PAN będą realizowane następujące projekty:

– „Wydanie tomu Spuścizna Zdzisława Stiebera” – pod red. prof. dr hab. Doroty K. Rembiszewskiej;

– „Tłumaczenie i wydanie monografii Spaghetti z ajwarem” – autorstwa dr hab. Karoliny Bielenin-Lenczowskiej, prof. IS PAN.

 

Jednocześnie w ramach programu „Doskonała Nauka II – Monografie” w wydawnictwie IS PAN będą realizowane granty przyznane Fundacji Slawistycznej:

– „Wydanie Testimoniów najdawniejszych dziejów Słowian. Seria grecka, z. 1” – opracowanie i tłumaczenie dr hab. Anna Kotłowska, prof. UAM;

– „Wydanie monografii Pogranicze polsko-wschodniosłowiańskie. Studia wyrazowe. Część 3” – autorstwa prof. dr hab. Doroty K. Rembiszewskiej i prof. dr. hab. Janusza Siatkowskiego;

– „Wydanie Leksykonu aksjologicznego Słowian i ich sąsiadów, t. 6: Rodzina” – pod redakcją dr hab. Doroty Pazio-Wlazłowskiej, prof. IS PAN.

Wręczenie nominacji profesorskiej Helenie Krasowskiej

Prezydent RP Andrzej Duda oraz prof. dr hab. Helena Krasowska. Fot. archiwum prywatne prof. Krasowskiej.

6 listopada 2024 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie nominacji profesorskich. Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście wręczył nominację profesorską Helenie Krasowskiej, która uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.

Prof. dr hab. Helena Krasowska urodziła się w Pance na Bukowinie. Studia wyższe ukończyła w Rzeszowie. Dalszą drogę naukową związała z Instytutem Slawistyki PAN. W 2004 r. uzyskała stopień doktora, a w 2013 r. doktora habilitowanego i prof. IS PAN. Tytuł profesora został nadany jej w maju 2023.

Jest organizatorką licznych konferencji naukowych, spotkań, warsztatów, w tym Bukowińskich Festiwali Nauki. W Instytucie Slawistyki PAN była Kierownikiem Zakładu Językoznawstwa (2013–2015), a także Zastępcą Dyrektora ds. naukowych w latach 2015–2019. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Prowadzi badania i dokumentuje zanikające ślady kultury polskiej na Ukrainie, w Rumunii, w Republice Mołdawii. Z perspektywy dokumentacji dziedzictwa kulturowego, zastosowanych nowych środków badawczych i nowej metodologii jej prace są zdecydowanie nowatorskie i unikatowe. Jest kierownikiem kilku grantów oraz autorką licznych monografii. Odebranie nominacji profesorskiej Badaczka traktuje jako wyraz uznania dla rozwoju światowej nauki i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Wpisuje się 20-letnią pracą naukową w jubileusz 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN ogromem zasług na polu naukowym, popularno-naukowym, dydaktycznym i wkładem w rozwój społeczeństwa. Jest niekwestionowanym autorytetem swojej dyscypliny naukowej.

Prof. Helena Krasowska z odebraną nominacją profesorską w Pałacu Prezydenckim. Fot. archiwum prywatne prof. Krasowskiej.

 

Obchody jubileuszu 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN

24 października br. Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk świętował swój jubileusz 70-lecia. Całodniowa uroczystość odbyła się w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica. W obchodach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz naukowych Polskiej Akademii Nauk, placówek dyplomatycznych, instytucji edukacyjnych, pracowniczki i pracownicy Instytutu Slawistyki PAN.

O godz. 10.00 zgromadzonych gości powitała dr Małgorzata Kasner, wicedyrektorka ds. ogólnych i Przewodnicząca Komitetu Obchodów Jubileuszu 70-lecia IS PAN.

Następnie głos zabrały: prof. Ewa Golachowska dyrektorka IS PAN, prof. Karolina Bielenin-Lenczowska, wicedyrektorka ds. naukowych, a także dr Dorota Leśniewska, kierowniczka Wydawnictwa IS PAN. Opowiedziały o dokonaniach instytutu, o pokonywanych trudnościach, ale i radości z obchodzonego święta.

Do prezentacji Instytutu Slawistyki odniósł się gość jubileuszu dr hab. Maciej Gdula, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podkreślił m.in. wielkie znaczenie badań slawistycznych w kontekście wyzwań współczesności, a także przyszłości:

„Slawistyka jest rozwojową dziedziną z punktu widzenia tego, jak będzie zmieniał się skład etniczno-kulturowy Polski, ponieważ już teraz widać, że będzie wiele słowiańskich mniejszości […] tutaj więc jest duże pole analizy dla Państwa tego, co się będzie działo w zakresie procesów interakcji kulturowej […] To jest nam bardzo potrzebne, żeby zrozumieć, co się dzieje z nami i wokół nas”.

Wiceminister, a następnie prof. dr hab. Andrzej Buko, Dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, złożyli życzenia i szczere gratulacje z okazji okrągłego jubileuszu.

Po inauguracji rozpoczęła się pierwsza część debaty zatytułowanej „Badania slawistyczne wobec kryzysów i wyzwań społeczno-kulturowych współczesności”, której transmisję można było śledzić także online w mediach społecznościowych instytutu. W dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. Florentina Badalanova-Geller (The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, The British Museum, University College London), dr Karolina Ćwiek-Rogalska (Instytut Slawistyki PAN), prof. dr. Michael Moser (Institut für Slawistik, Universität Wien) oraz prof. dr Kristina Rutkovska (Vilniaus Universitetas, Polonistikos Centras). Rozmowę moderowała dr Małgorzata Kasner. Podjęte przez badaczy tematy, m.in. znaczenie i miejsce slawistyki w świecie na krawędzi poważnych kryzysów (politycznych, społecznych i kulturowych), poszukiwanie sposobów na ich złagodzenie oraz działania dla dobra wspólnego, wywołały interesującą dyskusję, która podczas przerwy przeniosła się do kuluarów Pałacu Staszica.

W drugiej części dyskusji poświęconej dziejom instytutu uczestniczyły cztery generacje naukowczyń i naukowców IS PAN. Głos zabrali: prof. Katarzyna Osińska, prof. Nicole Dołowy-Rybińska, oraz dr Piotr Szatkowski. Rozmowę moderowała prof. Ewa Golachowska. Także w tej części osoby z sali spontanicznie reagowały na podnoszone tematy, rekonstruowały przeszłość instytucji widzianej przez pryzmat biografii osobistych.

Popołudniowa gala jubileuszowa rozpoczęła się od występu zespołu muzyki dawnej La Tempesta, a jej współgospodarzami byli uczeni z IS PAN: dr Olha Tkachenko i dr Paweł Kowalski.

Galę otworzył prof. dr hab. Marek Konarzewski, Prezes PAN, który po uroczystym wystąpieniu wręczył pracowniczkom i pracownikom instytutu przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę – Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę.

Srebrnym Krzyżem Zasługi zostali nagrodzeni: dr hab. Anna Albertyna Engelking, prof. IS PAN, dr hab. Ewa Kazimiera Golachowska, prof. IS PAN, prof. dr hab. Dorota Krystyna Rembiszewska oraz dr hab. Roman Roszko, prof. IS PAN. Brązowym Krzyżem Zasługi prezydent nagrodził: dr Karolinę Ćwiek-Rogalską, prof. dr hab. Nicole Ewę Dołowy-Rybińską, dr Dorotę Magdalenę Leśniewską, dr hab. Joannę Marię Roszak, prof. IS PAN oraz dr Ewę Wróblewską-Trochimiuk. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali: dr Wojciech Mądry, dr hab. Joanna Nowak, prof. IS PAN, dr Małgorzata Maria Ostrówka oraz dr hab. Maria Magdalena Trawińska, prof. IS PAN. Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę zostali nagrodzeni: dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim, prof. IS PAN oraz prof. dr hab. Piotr Sobotka.

W uroczystości siedemdziesięciolecia uczestniczyli także dyplomaci z Ambasady Ukrainy oraz Ambasady Republiki Litewskiej (p. Ana Kočegarova-Maj, attaché do spraw kultury). Głos zabrała Radca Ambasady Ukrainy p. Olena Tsybuch, która podkreśliła zaangażowanie Instytutu Slawistyki PAN w działaniach na rzecz Ukrainy, zwłaszcza po agresywnej napaści Rosji na Ukrainę 24.02.2022 r.

Na zakończenie dyrekcja IS PAN oraz prof. dr hab. Anna Zielińska, przewodnicząca Rady Naukowej, dyrektorka instytutu w latach 2015–2023, podziękowały osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju instytutu za działania na rzecz dobra wspólnego, nauki i społeczeństwa. Prof. dr hab. Anna Zielińska, podkreślając rolę aktywności instytutu na rzecz Ukrainy, wyróżniła osoby, które były zaangażowane w organizację otwartych bezpłatnych kursów języka ukraińskiego i języka polskiego w latach 2022–2024.

Po gali odbył się koktajl, któremu towarzyszyły ożywione dyskusje, wspomnienia. Całość obchodów wywołała wiele uśmiechów i radości ze wspólnego spotkania, a także stała się źródłem pozytywnych emocji oraz nadziei na dalszy rozwój Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu  pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu  „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Na zdjęciu od lewej: prof. D. K. Rembiszewska, dr M. Ostrówka, prof. J. Roszak, dr E. Wróblewska-Trochimiuk, prof. N. Dołowy-Rybińska. Fot. W. Nylec.
Uczestnicy pierwszej części debaty. Od lewej: dr M. Kasner, prof. K. Rutkovska, prof. M. Moser, prof. F. Badalanova-Geller, dr K. Ćwiek-Rogalska. Fot. W. Nylec.
Dr hab. Maciej Gdula, Podsekretarz stanu w MNiSW. Fot. W. Nylec.
Goście uroczystości jubileuszowej. W pierwszym rzędzie od lewej: prof. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. Ewa Golachowska, prof. Marek Konarzewski, Prezes PAN, prof. Andrzej Buko, Dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych, p. Olena Tsybukh, Radca Ambasady Ukrainy w RP. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Prof. Marek Konarzewski, Prezes PAN. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Rozmowy kuluarowe. Fot. W. Nylec.
Dr Martina Ireinová oraz prof. Ewa Golachowska, Dyrektor IS PAN. Fot. W. Nylec
Goście uroczystości. Fot. W. Nylec.
P. Olena Tsybuch, Radca Ambasady Ukrainy w RP. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Prof. Ewa Golachowska, Dyrektor IS PAN, ze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Fot. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.
Prowadzący galę dr Olha Tkachenko i dr Paweł Kowalski. Fot. Katarzyna Sosnowska-Gizińska.

Wizyta dr. M. Ireinovej w IS PAN

Dr Martina Ireinová z Brna gości w Instytucie Slawistyki PAN. To już kolejna wizyta studyjna tej naukowczyni. Dr Ireinová jest kierowniczką Pracowni Dialektologicznej Instytutu Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i. oddělení dialektologické).

Tym razem dr Ireinová przyjechała z wystawą na temat dialektów czeskich – Kriticky ohrožené jevy našich nářečí, która będzie pokazana w czasie jubileuszu 70-lecia Instytutu Slawistyki w Pałacu Staszica. Wystawę w rozszerzonej formie – z elementami audiowizualnymi i interaktywnymi można było obejrzeć w 2022 r. w Ołomuńcu. Jest ona jednym z efektów bardzo interesującego projektu – Nářečí českého jazyka interaktivně. Dokumentace a zpřístupnění mizejícího jazykového dědictví jako nedílné součásti regionálních identit, ukazującego zjawiska dialektalne, regionalne dziedzictwo językowe z wykorzystaniem nowoczesnego instrumentarium.

Dr Ireinová podczas spotkania z dyrektorkami Instytutu Slawistyki – dr hab. Ewą Golachowską, prof. IS PANdr hab. Karoliną Bielenin-Lenczowską, prof. IS PAN miała okazję poinformować o najnowszych badaniach i projektach realizowanych w berneńskiej Pracowni Dialektologicznej.

Opiekunką naukową tej wizyty jest prof. dr hab. Dorota Rembiszewska.

Na zdjęciu od lewej: prof. Karolina Bielenin-Lenczowska, dr Martina Ireinová, prof. Dorota Rembiszewska oraz prof. Ewa Golachowska. Fot. Kinga Capik.
Dr M. Ireinová i prof. D. Rembiszewska. Fot. Kinga Capik.
Jedna z plansz wystawy o dialektach czeskich. Fot. archiwum prywatne dr Ireinovej. 

Jubileusz 70-lecia Instytutu Slawistyki PAN

 

Badania slawistyczne wobec kryzysów i wyzwań społeczno-kulturowych współczesności.

Debata z okazji 70-lecia Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
(1954 – 2024).

10.00 – 10.15

Powitanie:

dr hab. Maciej Gdula, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego;

prof. dr hab. Andrzej Buko, dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN;

dr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN, dyrektorka Instytutu Slawistyki PAN;

dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN, zastępczyni dyrektorki ds. naukowych.

Uroczyste otwarcie dwuczęściowej debaty naukowej „Badania slawistyczne wobec kryzysów i wyzwań społeczno-kulturowych współczesności. Debata z okazji 70-lecia Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk (1954 – 2024)”.

 

10.15 – 11.45/12.00

Część I: Badania slawistyczne z perspektywy międzynarodowych ośrodków naukowych

Udział biorą: prof. dr hab. Florentina Badalanova-Geller (The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, The British Museum, University College London), dr Karolina Ćwiek-Rogalska (IS PAN), prof. dr. Michael Moser (Institut für Slawistik, Universität Wien), prof. dr Kristina Rutkovska (Vilniaus Universitetas, Polonistikos Centras). Moderuje dr Małgorzata Kasner, zastępczyni dyrektorki ds. ogólnych Instytutu Slawistyki PAN (IS PAN).

 

12.00 – 13.15 przerwa

 

13.15 – 14.45/15.00

Część II: Badania slawistyczne w Instytucie Slawistyki PAN. Perspektywa generacyjna

Udział biorą: dr hab. Katarzyna Osińska, prof. IS PAN, prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska, dr Piotr Szatkowski. Moderuje dr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN.

 

Podczas debaty zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  1. slawistyka i jej miejsce w Europie (na przykładzie doświadczeń Gości i pracowników Instytutu);
  2. slawistyczne badania naukowe a życie społeczne i otaczający nas świat;
  3. wyzwania stojące przed slawistyką teraz i w najbliższej przyszłości (kryzysy, populizmy, nowe technologie).

W każdej części planujemy 15-20 min na pytania i komentarze z sali.

Debata będzie transmitowana na kanale Youtube, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia naszej dyskusji online: https://www.youtube.com/live/C0A3BCHCAxM?si=SJ5-MGnlIKwmaWnz

UWAGA! Popołudniowa część obchodów (od godz. 16.00) ma charakter zamknięty, obowiązują zaproszenia.

Serdecznie zapraszamy do obserwowania strony Aktualności – Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk (ispan.waw.pl) i mediów społecznościowych Instytutu Facebook, gdzie na bieżąco będzie informować i relacjonować nasze wydarzenie.

Działanie zostało zorganizowane w ramach projektu  pt. „70 lat Instytutu Slawistyki PAN: tradycja i nowoczesność”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu  „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

*

Poniżej prezentujemy sylwetki uczestników debaty:

Prof. Dr hab. Florentina Badalanova-Geller – absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Sofijskim. Doktor nauk humanistycznych. Habilitowała się w 1993 r. w Bułgarskiej Akademii Nauk, wieloletnia wykładowczyni i profesor Uniwersytetu Sofijskiego. Obecnie pracuje  w The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland (Senior Researcher & Slavonic Database Editor (Anthropolwogical Index Online)), The British Museum (Anthropology Library and Research Centre), współpracuje z University College London, Selma Stern Zentrum für Jüdische Studien Berlin-Brandenburg, Max Planck Institut für Wissenschaftsgeschichte, Berlin. Badaczka słowiańskiego dziedzictwa parabiblijnego (w tym literatury apokryficznej, tradycji ustnej i ikonografii) oraz antropologii religii. Szczególnie interesuje ją interakcja między oralnością a piśmiennością. Autorka kilku monografii oraz ponad 60 artykułów. Więcej zob. https://therai.academia.edu/FlorentinaBadalanovaGeller/CurriculumVitae

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska – bohemistka i antropolożka, adiunktka w Instytucie Slawistyki PAN. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Fulbrighta i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Kierowniczka grantów ERC StG „Spectral Recycling” i NCN OPUS. Zajmuje się kulturami obszarów post-przesiedleniowych w słowiańskiej Europie Środkowej od roku 1945. Autorka monografii „Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian” (2017) oraz „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” (2024). Więcej zob. https://ispan.waw.pl/default/pracownik/karolina-cwiek-rogalska/

Prof. Dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska – kulturoznawczyni i socjolingwistka. Zajmuje się problematyką języków i kultur mniejszościowych w Europie. Jest autorką wielu artykułów oraz kilku monografii. W latach 2019-2023 wicedyrektorka Instytutu Slawistyki PAN ds. naukowych. Laureatka prestiżowych nagród naukowych i konkursów grantowych. Obecnie kieruje projektem NCN Sonata Bis „Różnorodność językowa w Polsce: języki kolateralne, działania na rzecz języków i konceptualizacja tożsamości zbiorowej” (2021–2026) (2020/38/E/HS2/00006). Członkini m.in.  Advisory Council European Centre for Minority Issues (Flensburg). Więcej zob. https://ispan.waw.pl/default/pracownik/nicole-dolowy-rybinska/

Dr hab. Ewa Golachowska, prof. IS PAN – polonistka, slawistka, językoznawczyni. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na języku i kulturze pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego, wielojęzyczności, religijności na pograniczach religijnych i etnicznych, a w szczególności na kwestiach związanych z zależnościami występującymi pomiędzy językiem i tożsamością. Autorka oraz współautorka wielu monografii, licznych artykułów naukowych oraz popularyzatorskich. W latach 2007–2016 prezeska Fundacji Slawistycznej, 2019–2023 kierowniczka Zakładu Językoznawstwa IS PAN. Obecnie dyrektorka Instytutu Slawistyki PAN. Więcej zob. https://ispan.waw.pl/default/pracownik/ewa-golachowska/

Dr Małgorzata Kasner – polonistka i lituanistka. Doktor nauk humanistycznych (literaturoznawstwo). Wieloletnia wykładowczyni studiów lituanistycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1990-2017) oraz na Wydziale Artes Liberales (2017-2022).  W latach 1993–1996 wykładowczyni w Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego.  Dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie w latach 2000–2005 i 2009–2015. Uhonorowana Nagrodą Sejmu RL (2005), nagrodą Forum Współpracy i Dialogu Polsko-Litewskiego im. Jerzego Giedroycia (2016). Autorka monografii podoktorskiej i kilkunastu artykułów naukowych. W latach 2016-2024 prezeska Fundacji Slawistycznej. Badaczka kultury pamięci miasta (na przykładzie współczesnego Wilna). Obecnie zastępczyni dyrektora ds. ogólnych w Instytucie Slawistyki PAN. Więcej zob.  https://ispan.waw.pl/default/pracownik/malgorzata-kasner/

Prof. Dr Michael Moser – profesor w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 2017 r. uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. W 2019 r. wyróżniony Złotem Medalem im. Wernadskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy „za wybitne osiągnięcia w badaniu języka ukraińskiego i socjolingwistyki”. Profesor Honorowy Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą: historia języków słowiańskich, ze szczególnym uwzględnieniem języka ukraińskiego, rosyjskiego, polskiego i wzajemnych kontaktów językowych między Słowianami. Autor kilku monografii i licznych artykułów naukowych. Więcej zob.  https://slawistik.univie.ac.at/en/staff/person/user/moserm4/inum/1079/backpid/12319/

Dr hab. Katarzyna Osińska, prof. IS PAN – zajmuje się teatrem rosyjskim XX i XXI wieku, relacjami między awangardą historyczną i neoawangardą w teatrze i sztukach plastycznych; twórczością Tadeusza Kantora; problematyką transferu kulturowego w odniesieniu do związków rosyjsko-hiszpańskich. Autorka ponad stu artykułów naukowych i pięciu książek autorskich. Więcej zob. https://ispan.waw.pl/default/pracownik/katarzyna-osinska/

Prof. Dr Kristina Rutkovska – profesor w Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego. Jej zainteresowanie badawcze obejmują m.in. językoznawstwo kulturowe, językoznawstwo aksjologiczne oraz kulturę pogranicza litewsko-polskiego. Autorka kilkudziesięciu artykułów i kilku książek współautorskich poświęconych różnym zagadnieniom: problemom tożsamości na pograniczu, wielokulturowości w języku, interferencjom litewskim i wschodniosłowiańskim na polszczyznę, lituanizmom leksykalnym. Więcej zob. https://www.flf.vu.lt/en/institutes/bkki/researchers?view=article&id=5947

Dr Piotr Szatkowski – adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN badający z perspektywy socjolingwistycznej społeczność mazurską oraz ruch rewitalizatorów języka staropruskiego. Absolwent skandynawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, doktoryzował się w Instytucie Slawistyki PAN. Aktywnie działa na rzecz badania i rewitalizacji elementów rdzennych kultur obszaru dawnych Prus. Autor artykułów naukowych o Mazurach i Prusach, a także „Elementarza mowy mazurskiej”. Twórca popularyzatorskich felietonów radiowych, tłumacz „Małego Księcia” na etnolekt mazurski i zrekonstruowany język pruski. Więcej zob. https://ispan.waw.pl/default/pracownik/piotr-szatkowski/

Program jubileuszowego seminarium IS PAN, 25 X

Program seminarium jubileuszowego

System Bibliografii Językoznawstwa Slawistycznego iSybislaw:
wczoraj – dziś – jutro

(25.10.2024, Warszawa, Instytut Slawistyki PAN, ul. Jaracza 1
oraz Zoom – link dostępny za pośrednictwem: sekretariat@ispan.edu.pl)

 

11.00–11.30 Otwarcie seminarium

 

Obrazy malowane bibliografią

11.30–11.50 Paweł Kowalski: Centrum Slawistycznej Informacji Naukowej jako podmiot integrujący środowisko slawistyczne

11.50–12.10 Jaugenija Volkava: Беларускае славістычнае мовазнаўства праз прызму бібліяграфіі

12.10–12.30 Valentina Kulpina: O włączeniu do bazy informacji slawistycznej iSybisław prac z zakresu lingwistyki barwy

12.30–13.00 Dyskusja

13.00–13.20 Przerwa kawowa

 

W slawistycznym kręgu

13.20–13.40 Jelena Janković: Serbskie czasopismo językoznawcze „Naš jezik” w bibliograficznej bazie iSybislaw

13.40–14.00 Ana Golubović: Slavistička bibliografija i Beograd: osvrt na Kongrese slavista 1939. i 2018. i njihov značaj

14.00–14.20 Dyskusja

14.20–14.40 Przerwa kawowa

 

Wokół Centrum

14.40–15.00 Jakub Banasiak, Ekaterina Petkova: Z prac nad dwujęzycznym słownikiem słów kluczowych językoznawstwa slawistycznego

15.00–15.20 Małgorzata Kornacka: Wyszukiwanie według indeksów (osób, słów kluczowych) a wyszukiwanie według słów w polach opisu (tytuł, abstrakt) w iSybislawie – porównanie wyników

15.20–15.40 Dyskusja

15.40 Zakończenie seminarium

Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na używanie tzw. ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close